Medosavka.
Klokan stromový. FOTO - TASR/AP
Americkí a indonézski vedci objavili na Papue-Novej Guinei rajskú záhradu. Zvieratá tam nikdy nevideli ľudí, a preto sa ich vôbec nebáliV hlbokej indonézskej džungli vedci objavili desiatky nových druhov zvierat a rastlín. Sú medzi nimi aj cicavce, ktorým v iných častiach sveta hrozí vyhynutie.
Informovali o tom členovia americkej ekologickej organizácie Conservation International a indonézskeho Vedeckého ústav. Tí navštívili panenskú prírodu západnej časti ostrova Nová Guinea v decembri 2005 a prirovnali ju k rajskej záhrade.
Výprava objavila 20 druhov žiab vrátane jednej menšej než 14 milimetrov, štyri druhy motýľov a najmenej päť nových typov paliem. Ich vedecká klasifikácia môže trvať až niekoľko rokov.
Jedným z najpozoruhodnejších objavov bol zlatistý klokan stromový, o ktorom sa predpokladalo, že sa ocitol na pokraji vyhynutia, a nový druh medosavky, vtáka s oranžovou škvrnou na hlave a s visiacim lalokom pod každým okom.
"Nebola tam jediná cestička, jediný náznak civilizácie, dokonca ani stopa po nejakej miestnej komunite, ktorá by tam kedy žila," povedal jeden z vedúcich expedície Bruce Beehler.
Preto tím narazil v divočine na živočíchy, ktoré sa vôbec nebáli ľudí. Napríklad dve ježury austrálske sa nechali bez odporu odniesť do tábora na preskúmanie.
Vzhľadom na bohatý ekosystém lesa nemuseli vedci chodiť ďalej než niekoľko kilometrov od základne. Hneď prvý deň po príchode ich očaril v tábore vtáčik s rozstrapateným perím na hlave, ktorý vzdušným tancom zvádzal samičku.
Na výprave do pohoria Foja s priemernou výškou 2200 metrov, rozkladajúceho sa na ploche o veľkosti Luxemburska, výskumníkov sprevádzali dvaja príslušníci kmeňov Kwerba a Papasena. "Rovnako ako nás ich ohromila skutočnosť, ako veľmi to bolo odrezané od sveta. Kam im pamäť siaha, nik z ich kmeňov tam nikdy nebol," dodal Beehler.
Oblasť leží vo východoindonézskej provincii Papua, v ktorej si separatistický boj vyžiadal za uplynulé desaťročie asi 100 000 obetí.
Prístup cudzincov je do nej veľmi obmedzený. Tím amerických, indonézskych a austrálskych vedcov potreboval šesť rôznych povolení, než mohol legálne letieť vrtuľníkom do pohoria s močiarmi obklopenými lesmi.
Beehler, ktorý dúfa, že sa sem ešte v tomto roku vráti, súčasne verí, že podobných miest s panenskou prírodou je na svete viac, napríklad v Afrike alebo v Južnej Amerike.
Autor: ač