Neónová vojna pokračuje. Kubánske čierne vlajky zatienili citáty o ľudských právach, ktoré zverejňovali americkí diplomati zo svojho sídla v Havane. FOTO - REUTERS |
Kubánsky vodca Fidel Castro zatienil metrové neónové písmenká, z ktorých Američania skladali na budove svojej misie v Havane krátke vety o ľudských právach.
Pred budovou švajčiarskeho veľvyslanectva v Havane, v ktorom sídli aj americká záujmová sekcia, v pondelok postavili vysoké stožiare so 138 čiernymi vlajkami a posolstvá amerických diplomatov jednoducho zatienili. Pri morskej promenáde Malecón tak vyrástol nový propagandistický monument.
Čierne zástavy s bielou hviezdou v strede symbolizujú viac ako tritisíc mŕtvych Kubáncov, ktorí sa podľa režimu stali obeťami americkej agresie od kubánskej revolúcie v roku 1959. Na slávnostné vyvesenie "smútočných" vlajok prišli tisícky Kubáncov vrátane Castra.
Desiatky mladých ľudí v čiernych tričkách držali v rukách fotografie obetí invázie v Zátoke svíň v roku 1961 či atentátu na kubánske lietadlo z roku 1976, pri ktorom zahynulo 73 ľudí.
Castro neprišiel pred americkú diplomatickú misiu tento rok prvýkrát. Krátko potom, ako Američania v januári začali neónovými písmenami zverejňovať citáty z medzinárodných dokumentov o ľudských právach a slová známych osobností ako Mahámatma Gándhí či Lech Walesa, už zorganizoval masovú antidemonštráciu. Vety o ľudských právach vtedy označil za veľkú provokáciu.
Hneď na druhý deň pred švajčiarskym veľvyslanectvom začali stavať záhadnú konštrukciu. Až do odhalenia stožiarov s vlajkami bola výstavba jedným z najprísnejšie strážených tajomstiev na kubánskej pôde.
Na pondelkovej smútočnej akcii Castro oblečený v tradičnom vojenskom oblečení a olivovozelenej čiapke neprehovoril. Rozprával syn pilota, ktorý zahynul pri výbuchu lietadla kubánskych aeroliniek. Kuba požaduje od Washingtonu vydanie Luisa Posadu Carrilesa, ktorý je podozrivý zo spáchania teroristického útoku na lietadlo. Spojené štáty Posadu zadržiavajú v Texase, pretože do krajiny sa dostal ilegálne.