Kamerunčan Samuel Eto'o bozkáva loptu pred rozhodujúcim pokutovým kopom, ale nepomohlo mu to. FOTO - REUTERS |
u anglického majstra Chelsea Londýn. Didier Drogba premenil proti Kamerunu rozhodujúcu jedenástku v rozstrele, ku ktorého sledovaniu sa oplatilo otvoriť si fľašu dobrého vína.
Dejiny futbalu, plné dramatických rozhodovaní v seriáloch kopov z penaltových bodov, si sotva pamätajú unikátny rozstrel, v ktorom uspelo všetkých 22 hráčov na ihrisku na čele s oboma brankármi. V jednom prípade síce strelec zlyhal a rozhodca pre skoré vybehnutie brankára nechal pokus opakovať, ale to nie je podstatné. Medzi 22 hrdinami bol aj Samuel Eto'o a útočník FC Barcelona si loptu postavil ako prvý a v 12. kole (!) ju poslal do nebies. Kapitán "slonov" Drogba následne rozhodol o víťazstve svojich (2:1 po predĺžení a jedenástkovom rozstrele).
Iróniou osudu sa smutným hrdinom streleckej slávnosti stal muž, ktorý má v prebiehajúcej sezóne Primera Division v drese úradujúceho majstra priemer gól na zápas a na turnaji dal ako jeho najlepší kanonier v troch zápasoch skupiny 5 gólov. Ďalšie už nepridá, v semifinále sa s Nigériou stretne súper, druhú dvojicu tvoria Egypt a Senegal.
Pre Pobrežie Slonoviny bolo víťazstvo satisfakciou, lebo hoci reprezentácia napokon na MS do Nemecka postúpila, v kvalifikácii v dvojsúboji s veľkým rivalom ťahala za kratší koniec. "Som hrdý na hráčov, federáciu a všetkých, ktorí majú s týmto tímom niečo do činenia. Myslím, že tento večer sme potvrdili, futbalom i športovou vôľou, že si účasť na šampionáte zaslúžime," nechal sa počuť francúzsky tréner Henri Michel.
Občianskou vojnou rozdelená krajina sa aspoň na pár dní spojila v uliciach na oslavách futbalu. "Fantastické, dlhé roky nás Kamerun porážal, teraz sme hore my," citujú svetové agentúry oslavujúcich obyvateľov západoafrickej krajiny. Tí v desaťtisícoch vyšli do ulíc v oboch častiach štátu, ktorého relatívny pokoj po vojne v roku 2002 stráži 11 000 príslušníkov bezpečnostných síl Európskej únie a francúzskej armády.
"Pred turnajom všetci rozprávali o politike, videl som to na zákazníkoch. No teraz to je iné a futbal dáva na to zabudnúť," hovorí majiteľ baru na okraji hlavného mesta Abidžan. Pirátsky predavač cédečiek zo zóny kontrolovanej rebelmi sa nadchýna: "V tíme sú hráči z juhu a severu, sú ako jedna duša a nech toto inšpiruje politikov." Jeden z ministrov nenávidenej vlády Djedje Dano sa však na situáciu pozerá triezvejšie: "Budeme sa utápať v šťastí týždeň, možno dva, ale skôr či neskôr nás opäť začnú trápiť staré rany..." (tasr)