Najväčšou tragédiou prvých sto dní vlády premiéra Kazimierza Marcinkiewicza bol pád strechy katovickej haly. FOTO - TASR/AP |
Koncom januára dôverovalo premiérovi podľa prieskumu agentúry CBOS 68 percent Poliakov. Druhé a tretie miesto si podelili minister zdravotníctva a známy kardiochirurg Zbigniew Religa a poľský prezident Lech Kaczyski.
Sto dní vlády je zvyčajne začiatkom otvorenej kritiky nového kabinetu, ale aj prvých hodnotení. Marcinkiewicz preto pozval na špeciálne rokovanie vlády médiá. Každý z ministrov bude hovoriť o svojej dočasnej práci.
Budú asi istejší, minulý týždeň sa totiž vládnej strane Právo a spravodlivosť podarilo získať podporu dvoch menších strán. Menšinová vláda tak má na rok istú podporu v parlamente.
Súčasný menšinový kabinet vznikol po krachu rokovaní medzi dvoma najväčšími stranami - konzervatívnou Právo a spravodlivosť a liberálnou Občianskou platformou. Dlho sa zdalo, že to bude len dočasná vláda. Právo a spravodlivosť stále hľadala podporu v ostatných parlamentných stranách a nevylučovala ani predčasné voľby.
Minulý týždeň sa situácia zmenila. Vládnúca strana podpísala s dvoma menšími zoskupeniami: populistickou Sebaobranou a radikálne pravicovou a protieurópskou Ligou poľských rodín takzvaný stabilizačný pakt. Týmto spôsobom bude mať vláda zaistenú väčšinovú podporu v parlamente najmenej 12 mesiacov. Menšie strany získavajú zase istotu ďalšieho pôsobenia v Sejme.
Komentátori sa zhodujú, že tento krok nateraz oddialil hrozbu predčasných parlamentných volieb a vláde dá určitú istotu, ktorá jej v Sejme doteraz chýbala. Súčasne sa bratom Kaczyńským, ktorí Právo a spravodlivosť vedú, podarilo vyhnúť problémom na medzinárodnej scéne. Koalícia s populistami a radikálmi by nebola dobrou vizitkou. Tichá podpora je niečo iné.
Marcinkiewicz považuje za najväčšie úspechy jeho kabinetu pomerne veľký hospodársky rast, politickú stabilitu a zavedenie prvkov programu "solidárneho štátu". Komentátori sa zhodujú, že premiér mal dobrý štart aj na európskej scéne. Na summite Európskej únie v decembri sa mu podarilo vybojovať viac peňazí z eurorozpočtu.
Ľuďom sa vtedy nepáčila iba suma, ktorú priniesol domov, ale aj jeho emotívne gestá. Premiér po rokovaniach vyskakoval ako športovec, mával rukami a kričal: "Yes, yes, yes!"
Vplyv na jeho obľubu mali aj populárne rozhodnutia kabinetu: 1000 zlotých (cca 9800 Sk) príspevku pre rodičov, ktorým sa narodilo dieťa, predĺženie materskej o týždeň, či návrh skrátiť o niekoľko dní školský rok.
"Tento kabinet fungoval v tieni konfliktov a rokovaní," hodnotí prvých 100 dní vlády Lena Kolarska-Bobińska, riaditeľka Ústavu pre verejné otázky.