Plač a zlosť v egyptskom prístave Safaga.
Bol to totálny chaos a posádka nám vôbec nepomohla. Hovorili ľudia, čo prežili potopenie lode as-Salaam Boccaccio 98 v Červenom mori.
Ku dnu išla v piatok a približne tisícka jej pasažierov pravdepodobne zahynula vo vlnách. Dvesto mŕtvych tiel už dopravili do prístavu Safaga, 800 ľudí je stále nezvestných. Bol by zázrak, keby niekto z nich prežil.
Tí, ktorým sa podarilo zachrániť, a bolo ich okolo 400, obviňujú z tragédie, ktorú nazvali egyptský Titanic, posádku.
Stále sa presne nevie, čo sa stalo, ale je zrejmé, že na lodi niekoľko hodín pred potopením vypukol požiar. Cestujúci žiadali posádku, aby zmenila kurz a vrátila sa do saudskoarabského prístavu Duba, odkiaľ vyplávala. No kapitán neurobil nič a keď vypukla panika, nasadol do prvého záchranného člna a zmizol. Doteraz sa nenašiel.
"Sadol si do lode, hoci by mal palubu opustiť ako posledný," povedal denníku New York Times Nabil Taghyan, ktorého po 24 hodinách vytiahli záchranári z mora. Mal šťastie: našla sa preňho záchranná vesta a podarilo sa mu udržať na kuse dreva.
Hovoril, že posádka hysterických ľudí zamykala do kajút a tvrdila, že má všetko pod kontrolou. Na lodi bol nedostatok záchranných viest aj člnov. To potvrdili viacerí pasažieri.
Podľa niektorých zdrojov nikoho na lodi nezamykali, ale keď vypukol požiar, ľudia sa nahrnuli na jednu stranu paluby. Tá sa prevážila a keďže more bolo búrlivé, navalila sa do lode voda. Potom sa plavidlo potopilo.
V prístave Safaga, kde ľudia čakali na informácie o svojich príbuzných, sa striedala nádej a výkriky tých, ktorých príbuzných zaradili na zoznam nezvestných. Podľa svetových agentúr príbuzní hádzali na policajtov kamene a nadávali na vládu a prezidenta Mubaraka.
"Nikto nám nič nepovie. Všetko, čo chcem vedieť, je, či sú moji príbuzní živí alebo mŕtvi. Môžem sa spoliehať len na Boha. Nech zničí Husního Mubaraka!" vykrikoval podľa agentúry AP Šaban Kut.
Mizéria v Safage je príkladom zlej situácie v celej krajine. Ľudia sú nahnevaní na prezidenta Mubaraka, ktorý krajinu čoraz viac potápa do ekonomických problémov a peniaze vydáva na boj proti islamistom. V sobotu navštívil obete havárie, ale štátna televízia preventívne ukázala len zábery bez zvuku. Mnohí ľudia totiž Mubarakovi vyčítali, že sa nestará o bežné záležitosti a nerobí niečo proti tomu, aby na more vyplávali staré lode.
Vláda sľúbila, že rodiny obetí dostanú okolo 5-tisíc amerických dolárov a tí, čo prežili polovicu. V porovnaní s tým, čo si dokázali zarobiť v Saudskej Arábii, kde pracovali, je to smiešna suma.
(mik)
Prečo sa potopila
v nákladnom priestore lode začalo horieť kapitán pokračoval v plavbe a nepožiadal okamžite o pomoc pri hasení liali do podpalubia hektolitre vody celá loď sa naklonila na stranu: vlny, vietor a tlačiaci sa ľudia posádka dlho váhala so záchrannou akciou chýbali záchranné vesty a člny kapitán vraj nevyslal SOS podľa médií však v prístave Safaga nesedel žiadny dispečer, a tak by volanie i tak nepočul Egypt odmietol pomoc iných krajín (čtk)
Ľudia čakali na správy z mora. Len 400 pasažierov sa podarilo zachrániť, zvyšní sa s najväčšou pravdepodobnosťou utopili. Ich príbuzní však márne čakali na akúkoľvek správu. FOTO - REUTERS a SITA/AP