Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava, preklad Peter Sýkora
Henri Bergson (1859 - 1941), najslávnejší francúzsky filozof začiatku 20. storočia, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. Je známy predovšetkým svojimi koncepciami trvania, životného elánu a tvorivého vývoja. Bilskerova kniha o Bergsonovi je predovšetkým šikovnou pomôckou pre všetkých záujemcov, ktorí sa chcú v Bergsonovej filozofii rýchlo zorientovať. Metodicky prechádza všetkými kľúčovými Bergsonovými dielami, pričom stručne a zrozumiteľne vysvetľuje ich hlavné myšlienky a prínos pre filozofiu.
Aglaja Veteranyi: Polica posledných vydýchnutí
Aspekt, Bratislava 2006, preklad Jana Cviková
Švajčiarskej spisovateľke Aglaji Veteranyi (1962 Bukurešť - 2002 Zürich) vyšiel počas života samostatne len knižný debut Prečo sa dieťa varí v kaši (v slovenčine vydal 2005 Aspekt). Na románe Polica posledných vydýchnutí začala autorka pracovať už pred vyjdením svojej úspešnej prvotiny, táto kniha však vyšla až po autorkinej smrti. Jej leitmotívom sú opäť vzťahy k priateľom a príbuzným, kniha je svojskou poctou milovanej tete.
Miloš Ondrušek: Začiatok obdobia dažďov
Artis Omnis, Žilina 2005
Miloš Ondrušek (1979) v súčasnosti pôsobí ako interný doktorand na Fakulte medzinárodných vzťahov EU v Bratislave a je členom Žilinského literárneho klubu a literárneho klubu Omega v Trenčíne. Zbierka prináša poéziu plnú symbolickej obraznosti, hmly, tajomných neznámych a prázdnych stupají naplnených dažďovou vodou, ale i jednoduchú, skratkovitú poéziu, až po básne "stĺpy" vedúce nebeské rozhovory. Ondruškova poézia, hoci napohľad prostá vo výraze, vniká do hĺbky a dotýka sa dôležitých ontologických otázok.
Allan a Barbara Peasovci: Veľká kniha reči tela
Ikar, Bratislava 2006, preklad Katarína Varsiková
Veľká kniha reči tela pomôže naučiť sa čítať myšlienky iných podľa ich gest. Znie to neuveriteľne, no reč tela sa dá ľahko naučiť a je zábavné ju používať. Napríklad, ako rozoznať, že niekto klame, pôsobiť sympaticky, presvedčiť ľudí, aby s vami spolupracovali, úspešne viesť rozhovory a rokovania, ako si zvoliť partnera. Pomáha naučiť sa tajomstvá reči tela spolu s autormi bestsellerov Prečo muži nepočúvajú a ženy sa nevyznajú v mapách, Prečo muži klamú a ženy plačú a Prečo muži nemôžu robiť viac vecí súčasne a ženy stále rozprávajú.
Francoise Susini-Anastopoulosová: Fragmentárne písanie
Kalligram, Bratislava 2005, preklad Mária Vargová
Publikácia francúzskej literárnej vedkyne a profesorky porovnávacej literatúry na Univerzite Nancy 2 je teoretickou štúdiou fenoménu fragmentárnej tvorby od konca 18. storočia až podnes. Zahŕňa autorov francúzskej a nemeckej jazykovej oblasti, ktorí fragmenty často nielen sami písali, ale venovali sa aj ich teórii (Nietzsche, Barthes, Quignard, Schlegel, Valéry).
Ivan Jančár, Márius Maták: Robert Brun. V znamení znamení
Edition Ryba, Trnava 2005
"V kontexte vývoja slovenského výtvarného umenia je už tvorba Roberta Bruna definovaná, z hľadiska vývoja jeho tvorby je dôležitá vnútorná štruktúra postupných premien. (...) Rovnako ako sám autor, ani ja si netrúfam odhadnúť ďalšie podoby jeho tvorby. Som presvedčený, že budú opäť prekvapujúce," píše jeden z autorov Ivan Jančár. Monografia o Robertovi Brunovi predstavuje jeho výtvarný prejav s autorovým špeciálnym rukopisom, ktorý je čitateľný, identifikovateľný takmer od počiatku jeho tvorivej činnosti. (ba)