V egyptskom prístave Safága, kam mala potopená loď namierené, dozerali včera na poriadok policajti. FOTO - ČTK/AP |
V Červenom mori sa včera potopila egyptská loď. Na palube bolo okolo 1400 ľudí. Niekoľko desiatok sa podarilo zachrániť, ale záchranári a svedkovia hovorili, že z vody vyťahovali veľké množstvo mŕtvych tiel. Očakáva sa, že bilancia udalosti bude tragická.
Príčina nehody nebola včera známa. V celej oblasti je nepriaznivé daždivé počasie. V noci, keď loď vyplávala, bola silná búrka a vysoké vlny.
Zlé počasie komplikovalo aj záchrannú akciu a informovanie, čo sa na mieste deje. Egypťania a Saudskoarabi potvrdili, že na mieste nehody spustili masívnu záchrannú akciu. Voda v Červenom mori má v tomto čase okolo desať stupňov, nádej na prežitie stroskotancov výrazne znižovali obrovské vlny a veľmi silný vietor.
Včera sa špekulovalo, prečo loď vyplávala, keď na to nebol vhodný čas. Podľa všetkého sa dostala do problémov krátko po tom, ako opustila saudskoarabský prístav Duba. Podľa oficiálnej tlačovej agentúry MENA kapitán lode signalizoval inému plavidlu, že je v nebezpečenstve potopenia. Iné zdroje uvádzajú, že až do času, keď loď zmizla z radarov, nehlásila žiadne problémy a nikto nezachytil ani SOS.
Nehodu mohlo spôsobiť aj preťaženie plavidla alebo zrážka s inou loďou. Tieto možnosti však nateraz oficiálne miesta vylúčili. Hoci priznali, že na lodi bolo pravdepodobne viac ľudí, ako povoľujú normy.
Málo pravdepodobné je podľa expertov, že potopenie lode bolo teroristickým útokom. "Táto časť pobrežia je veľmi dobre strážená," povedal BBC Nizam Sidiki z časopisu pre morskú dopravu Lloyd's List.
Majiteľ lode tvrdil, že spĺňala všetky bezpečnostné kritériá a na palube bol dostatok záchranných viest aj člnov. Prezident Husní Mubarak večer povedal, že prvé poznatky vyšetrovateľov hovoria, že záchranných člnov na lodi nebolo dosť.
Išlo o staršie plavidlo (35 rokov) a lode podobného typu už mali za sebou niekoľko havárií. Ani jedna z nich nebola taká tragická ako včerajšia.
Loď na palube viezla prevažne robotníkov z Egypta, ktorí si v Saudskej Arábii privyrábali v hoteloch počas púte hadžidž. Egyptské zdroje uvádzajú, že tam boli aj pútnici, ktorí si predĺžili pobyt v Saudskej Arábii.
V oblasti nehody je pomerne hustá premávka. V egyptskom prístave Safága, kam mala loď doplávať, čakali podľa egyptskej televízie desiatky príbuzných. Vládol tam chaos, pretože oficiálne miesta nemali informácie o počte obetí ani ich identite. Ľuďom povedali, že musia čakať, kým sa skončí záchranná akcia.
(mik)
Lodné katastrofy
15. júna 1904 - Americká loď General Slocum sa potopila pri plavbe v New Yorku, 1030 mŕtvych.
14.-15. apríla 1912 - Stroskotanie britskej lode Titanic si vyžiadalo 1503 ľudských životov.
28. septembra 1912 - Japonská loď Kiče maru sa potopila pri japonských brehoch, vyše 1000 mŕtvych.
29. mája 1914 - Pri kolízii na rieke Sv. Vavrinca sa potopila britská loď Empress of Ireland a vo vlnách zahynulo 1370 ľudí.
6. februára 1916 - Pri havárii francúzskej lode Provence v Stredozemnom mori zahynulo 3100 ľudí.
29. augusta 1916 - V Čínskom mori sa potopila loď Sin Jou. Vo vode našlo smrť 1000 osôb.
6. decembra 1917 - Katastrofa francúzskej lode Mont Blanc, ktorá sa v kanadskom Halifaxe zrazila s belgickou loďou Imo, si vyžiadala viac než 1600 mŕtvych.
18. marca 1921 - Čínska loď Hongkong sa potopila v Čínskom mori. Pri nešťastí zahynulo 1000 ľudí.
26. septembra 1954 - Katastrofu japonskej lode Toja maru neprežilo 1172 osôb.
20. decembra 1987 - Filipínsky trajekt Dona Paz sa zrazil južne od Manily s tankerom Victor. Pri následnom požiari zahynulo 4386 ľudí.
17. februára 1993 - Haitský trajekt Neptun sa potopil v búrke, na palube bolo podľa odhadov až 2000 pasažierov, z nich neprežilo 1743.
26. septembra 2002 - Pri prudkej búrke sa potopil pri pobreží Gambie senegalský trajekt Joola s dvomi tisíckami cestujúcich a členmi posádky na palube. Zahynulo najmenej 1863 osôb. (čtk)