BRATISLAVA - Predstavitelia KDH dnes oznámia svoje stanovisko k zmluve o výhrade vo svedomí. Pred médiami sa objaví kompletná stranícka špička, podobne ako vlani v auguste, keď šéf KDH Pavol Hrušovský požiadal o odchod ministra hospodárstva Pavla Ruska z vlády, lebo inak nebude vláda "v takomto zložení pokračovať ďalej".
Politici vládnej koalície pripúšťajú, že KDH môže opäť pohroziť odchodom. Dôvodom je nevôľa ministra zahraničia Eduarda Kukana zmluvu podpísať a problém s jej znením má aj premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Situáciu v koalícii považujú za komplikovanú aj zvyšné dve strany, ktoré sa sporu zatiaľ vyhli. "Podľa toho, čo počúvam, je to veľmi vážne," povedal šéf klubu SMK Gyula Bárdos.
Šéf poslaneckej skupiny Ľubomír Lintner pripustil, že KDH zvolí aj prípadný odchod z vlády. "Upozorňoval som na koaličnej rade, že pôjde o tému, ktorá môže zbytočne rozvášniť. Rozumiem však postojom KDH i SDKÚ," poznamenal.
Už je to skoro rok, čo zmluva prešla v legislatívnej rade vlády, ale ešte aj dnes sa KDH s SDKÚ dohadujú, či mali príležitosť vzniesť k textu zmluvy námietky. "Mikuláš ju má rok a nikdy neotvoril rokovanie, že má so zmluvou problémy," povedal včera poslanec KDH Pavol Abrhan. Podľa neho pred legislatívou radou vlády ju mohli ministri pripomienkovať, ale politici z SDKÚ sa neozvali.
Minister Kukan zasa podľa agentúry SITA povedal, že má k súčasnému návrhu "zásadné pripomienky" a mal ich aj počas pripomienkového konania. Varoval, že schválenie zmluvy by vyvolalo právny chaos.
Pre KDH bude dôležité, aby sa zmluva dostala na rokovanie vlády a tam sa rozhodlo. "Ani len toto sme nedosiahli," poznamenal Abrhan. Očakáva, že zmluva na vláde prejde, keďže jej prijatie je zapísané aj vo vládnom programe. Abrhan si dokonca myslí, že budú za ňu hlasovať aj ministri za SDKÚ.
Výsledok hlasovania by bol však neistý, ak SDKÚ s ministrami Lintnerovho klubu budú proti. Majú spolu deväť hlasov vo vláde, kým SMK s KDH iba sedem. Otázkou tiež je, či by za zmluvu hlasovali aj všetci ministri za SMK. (sp)
Ako sa môže vyvíjať spor o vatikánsku zmluvu
Umiernená hrozba
KDH oznámi, že ak minister zahraničia zmluvu nepodpíše a premiér ju nepredloží na rokovanie vlády, odchádza z vládnej koalície.
Mikuláš Dzurinda by túto podmienku KDH mohol bez väčšieho odporu splniť. V skutočnosti by nešlo o nijakú hrozbu a javila by sa skôr ako hra na voliča pred voľbami. KDH by sa mohlo tváriť zásadovo i SDKÚ by získala sympatie liberálne zmýšľajúcich voličov.
Vo vláde by sa potom rozhodlo hlasovaním a je pravdepodobné, že KDH by s SMK zmluvu nepretlačili. Spolu majú len sedem kresiel vo vláde, kým SDKÚ s Lintnerovými ministrami deväť. Ak by sa aj niektorý z ministrov z druhého tábora vatikánsku zmluvu podporil, výsledok by bol vyrovnaný a zmluva by sa zastavila vo vláde.
Radikálna hrozba
KDH oznámi, že zmluva s Vatikánom sa musí dostať nielen na rokovanie vlády, ale musí byť aj schválená a posunutá do parlamentu.
Toto už bude pre premiéra Mikuláša Dzurindu vážnejší problém. Už to nemusí vyzerať ako politická hra, ale principiálny postoj. KDH môže argumentovať, že sa len napĺňa vládny program. Iná vec je situácia v parlamente. Tam by si už KDH v pozícii menšinovej vlády nemohlo vynútiť jej schválenie.
Premiér má k dispozícii aj radikálnu odpoveď a KDH nevyhovieť. Ak má však zostať verný svojej tradícii snažiť sa udržať vládu, časť jeho ministrov musí za zmluvu hlasovať. Keďže výhrady k textu zmluvy z SDKÚ vyslovili len premiér a minister zahraničia, nemôžu už za ňu hlasovať. S tichým súhlasom to však môžu urobiť iní ministri za
SDKÚ. Koniec kariéry v SDKÚ im nemusí hroziť s odôvodnením, že predsa ide o otázku svedomia.
(sp)