Irena Belohorská z HZDS tvrdí, že sú to bludy, Peter Šťastný z SDKÚ hovorí o "peknom príklade manipulácie a zavádzania" a obaja sa zhodujú, že ide o predvolebnú rétoriku o "konšpiráciách na európskej pôde".
Podľa Beňovej europoslanci SDKÚ lobujú za prijatie HZDS do Európskej ľudovej strany (EPP), o čom ju vraj vlani v septembri informovali priamo jej zástupcovia, ktorým sa to zdalo "nevhodné, vzhľadom na minulosť hnutia".
"SDKÚ sa snaží zohnať pre HZDS legitimitu v Európe," opakuje Beňová, "a to je podľa mňa jednoznačný dôkaz, že Mikuláš Dzurinda si vytvára nového koaličného partnera."
EPP je najväčšou paneurópskou stranou a so skupinou Európskych demokratov (ED), kde sú zastúpení napríklad britskí konzervatívci či česká ODS, tvoria najsilnejší poslanecký klub v Európskom parlamente.
Podľa nemenovaného zástupcu klubu má "tých pár málo známych europoslancov" HZDS isté šance získať členstvo vo frakcii v europarlamente, ale členstvo celého HZDS v EPP nie. "Je ťažké si predstaviť sedieť povedzme Merkelovú či Schüssela za jedným stolom s Mečiarom na celoeurópskom kongrese," povedal.
Peter Šťastný priznáva, že o tejto téme minulý rok niekoľkokrát hovoril so šéfom europarlamentného klubu Hansom-Gertom Poetteringom. "Vždy som mu jasne naznačil, že HZDS vo svojej momentálnej podobe do klubu nepatrí," hovorí. Zároveň zdôrazňuje, že nie je zástancom "kolektívnej viny" a mnoho "šikovných, schopných ľudí by malo po vnútornej sebareflexii strany dostať šancu".
S kolegom Milanom Gaľom sú presvedčení, že europoslanci HZDS vo svojich vystúpeniach aj pri hlasovaní spĺňajú predpoklady stredovo-pravicovej strany, ktorá patrí do ich klubu. Podľa Gašu zaváhali len raz, "keď sa pán Kozlík a Baco pridali k euroskeptikom a hlasovali za odvolanie šéfa Európskej komisie".
Irena Belohorská tvrdí, že bez ohľadu na to, že program HZDS je odvodený od ľudových strán, "nemienime v Bruseli niekoho zaťažovať slovenskými straníckymi škriepkami a potom vysvetľovať, ako je možné, že nás zapierajú vlastní z KDH a SMK". Túto vec si podľa nej musia vyriešiť stranícke centrály v Bratislave.
Podľa europoslancov KDH a SMK však zatiaľ nič nesvedčí o vnútornej premene HZDS. "Nejde len o osobu Vladimíra Mečiara, ale aj o priznanie si vážnych prešľapov v minulosti," hovorí Miroslav Mikolášik z KDH. Árpád Duka-Zólyomi z SMK dodáva, že ak si HZDS pridalo značku ľudovej strany, to "ešte nezaručuje, že si skutočne prisvojila také hodnoty".
Práve trojica slovenských strán pritom bude mať hlavné slovo ohľadom prípadného prijatia HZDS do stredovo-pravicového klubu.
A českí kolegovia už naznačujú, že by si v prípade rozhodovania o tejto veci nechali od nich poradiť.
"O tejto iniciatíve som nepočula, ale zároveň zatiaľ nemám pocit, že by sa táto strana úplne vymanila z imidžu, ktorý si vytvorila ešte pred vstupom Slovenska do Európskej únie," povedala Zuzana Roithová, česká členka EPP.
Autor: Lucia Kubošová