Zničte tých, čo urážajú islam! S týmto a jemu podobnými nápismi protestovali včera v Londýne britskí moslimovia pred dánskym veľvyslanectvom. Na protest pálili tak ako moslomovia v iných krajinách, aj dánsku vlajku. FOTO - REUTERS |
Ako vážny konflikt civilizácií začína vyzerať spor o karikatúry Mohameda, ktoré ako prvý zverejnil ešte v septembri dánsky denník Jyllands-Posten. Až v januári sa karikatúry dostali do moslimských krajín, kde odvtedy silnejú protesty. Moslimovia žiadajú ospravedlnenie za urážku svojho náboženstva. Naopak, stále viac európskych novín tieto karikatúry zverejňuje.
Protesty moslimov naberajú na sile po celom svete. Palestínski ozbrojenci v Gaze napadli francúzske kultúrne centrum, v Indonézii islamisti vtrhli do budovy, kde sídli dánske veľvyslanectvo.
Znepokojenie vyslovil generálny tajomník OSN Kofi Annan.
Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen sa včera snažil upokojiť situáciu príhovorom v televízii al-Arabíja a stretnutím s veľvyslancami, ale príliš neuspel.
Väčšina európskych médií aj politikov obhajuje proti požiadavkám moslimov nedotknuteľnosť slobody prejavu.
"Myslím, že pre moslimskú komunitu v Dánsku je veľmi dôležité, že ju tento prípad núti spraviť si názor. Je pre jej príslušníkov dôležitejšia demokracia alebo väzby na ich náboženstvo a kultúru?" hovorí dánsky sociológ Henrik Dahl.
Časť európskej tlače a politikov upozorňuje, že sloboda sa nemá uplatňovať za cenu urážania náboženského cítenia iných. To tvrdí britský šéf diplomacie Jack Straw, ktorý ocenil britskú tlač, že karikatúry nezverejnila. Aj ministerstvo zahraničia USA vyhlásilo, že v tomto spore je na strane moslimov.
Francúzsky minister vnútra Nicolas Sarkozy zasa povedal, že "Francúzsko nebude zavádzať cenzúru pre to, že islam sa tu stal druhým najrozšírenejším náboženstvom".
Podľa europoslankyne za KDH Anny Záborskej je sloboda prejavu síce dôležitá, ale nezdá sa jej celkom správne zosmiešňovať to, čo pre druhých ľudí predstavuje ich životnú filozofiu. Nemyslí si, že by moslimovia boli citlivejší na karikatúry ako kresťania, moslimovia však majú "odvahu povedať to".
Karikaturista denníka SME Martin Shooty Šútovec k celému sporu povedal: "Keď niekoho uráža humor, je to trápne. Teší ma, že blondíny nie sú také militantné."
Autor: sp, čtk