Svet objavil silu karikatúry. Škandál svetových rozmerov, ktorý naštartovali kresby proroka Mohameda v dánskom Jyllands-Posten naberá na sile a nič na tom nezmenila ani snaha dánskeho premiéra Andersa Fogha Rasmussena o zmierenie.
"Pokiaľ budú pouličné protesty ďalej eskalovať, môže to priniesť nedozerné dôsledky všetkým krajinám, ktorých sa spor týka," povedal Rasmussen včera na stretnutí s veľvyslancami. Bolo medzi nimi aj niekoľko zástupcov moslimských krajín.
V televíznom príhovore na stanici al-Arabíja sa obrátil na verejnosť v islamskom svete. "Hlboko rešpektujeme všetky náboženstvá vrátane islamu. Považujem za veľmi dôležité vám povedať, že ľudia v Dánsku nemajú v úmysle moslimov urážať."
Egyptský veľvyslanec v Kodani včera po stretnutí s Rasmussenom stále nebol spokojný a jeho vysvetlenia označil za neadekvátne. Moslimovia požadujú ospravedlnenie.
Nervozita v moslimskom svete narástla po tom, čo sa pridali ďalšie európske denníky odhodlané zverejnením Mohamedových karikatúr brániť slobodu prejavu. V islamskom svete to považujú za urážku a prejav arogancie.
Pakistanský parlament včera odsúdil zneuctenie Mohameda v európskej tlači. Včera zaútočil asi 200-členný dav na budovu, kde sídli dánske veľvyslanectvo v indonézskej Jakarte, v Gaze napadli francúzske kultúrne stredisko, na niekoľko hodín tam uniesli nemeckého učiteľa. Situáciu využívajú najmä radikáli.
Po francúzskom riaditeľovi denníka France Soir prišiel o miesto trochu menej prekvapivo šéfredaktor jordánskeho týždenníka Šihán, ktorý tiež zverejnil tri kresby Mohameda. V Tunisku a Maroku vyhlásili kópie France Soir za nelegálne. Konflikt sa zatiaľ odohráva medzi pevninskou Európou a moslimskými krajinami. Spojené štáty, ale aj Veľká Británia zatiaľ zostávajú mimo tejto zrážky civilizácií. Médiá tam zatiaľ karikatúry Mohameda nezverejnili.
(mch, reuters, čtk)
Kde zverejnili karikatúry
Dánsko, Nórsko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko, Maďarsko, Česká republika, Jordánsko