Percentá, ktoré sa prideľujú za jednotlivé postihnutia sa nespočítavajú, najdôležitejšie postihnutie musí byť výrazné, aby vznikol nárok na dôchodok.
Ak chýba čo len jeden deň poistenia, Sociálna poisťovňa invalidný dôchodok neprizná. Podľa starého zákona bolo možné dôchodok priznať aj v tomto prípade, pretože existoval inštitút odstránenia tvrdosti zákona.
V minulosti sa medzi obdobia poistenia rátal aj čas štúdia na strednej či vysokej škole alebo obdobie evidencie v nezamestnanosti, dnes už sa za obdobia poistenia nepokladajú, takže získať potrebné obdobia poistenia pre priznanie dôchodku je náročnejšie.
Starý zákon o sociálnom zabezpečení umožňoval získať obdobie poistenia potrebnú pre invalidný dôchodok aj kedykoľvek do 10 rokov od vzniku invalidity. Dnes sa zisťuje, či má poistenec potrebné obdobie poistenia len z obdobia pred vznikom invalidity.
V nemocenských dávkach je zákon menej tvrdý
Ministerstvo práce trochu zmiernilo tvrdosť zákona pri nemocenskom poistení. Ešte v polovici roka 2004, teda pol roka potom, ako začal nový zákon o sociálnom poistení platiť, prostredníctvom novely umožnilo podnikateľom a dobrovoľným poistencom, ktorí majú na nemocenskom poistení nedoplatok nižší ako 100 korún, získať nemocenské dávky.
"Pomôže nám to, pretože sa naozaj stávalo, že ľudia mali nedoplatky do 100 korún," povedala Vladimíra Pôbišová, riaditeľka komunikačného odboru poisťovne. Nedoplatky pritom vznikali napríklad aj pri chybnom zaokrúhlení zaplateného poistného. Poistenci tak prichádzali o nárok na dávky ako nemocenské, ošetrovné či materské.