Plody imela bieleho. FOTO - AUTOR |
alo veľkú pozornosť. A tak sa postupne začal skúšať jeho účinok na zvieratá i ľudí.
Pokusy vykonávané už v dávnych časoch ukázali, že imelo biele môže pôsobiť zvláštne nielen na stromy, ale aj na zvieratá a človeka. Zistilo sa, že pozitívne vplýva pri rôznych poruchách a chorobách, ale môže vyvolať aj celkové omámenie až smrť. Od pozorovania a zaznamenania týchto účinkov bol už len kúsok k tomu, aby mu ľudia začali pripisovať magickú moc.
Najskôr sa imelo využívalo na ozdobné a okrasné účely, ale pravdepodobne aj ako kultová a magická rastlina. Svedčia o tom ľudové pomenovania tohto kríka a rôzne zvyky a obrady spojené s imelom. Dodnes si spomínam na kropenie nášho príbytku chumáčom imela bieleho pred štedrovečernou večerou a na Nový rok (malo nás to chrániť pred neduhmi a chorobami), ale aj na chutný čaj mierne osladený medom, ktorý sme popíjali pri rôznych oslavách.
Imelo biele je poloparazitárny krík, ktorý sa vyskytuje na rôznych listnatých, ale aj na niektorých ihličnatých stromoch. Vyniká najmä v zimnom období, keď býva takmer vždy zelené.
V posledných rokoch je imelo biele predmetom rôznych vedeckých projektov. Zistilo sa totiž, že má zhubné účinky na niektoré rakovinové bunky krvi, pôsobí ako induktor cytokínov (faktorov imunity), brzdí vývoj fibrózy pečene (špeciálny druh ochorenia pečene) a pomáha aj pri liečbe niektorých ďalších chorôb (iné druhy rakoviny, metabolické nerovnováhy, vrátane cukrovky). Imelo biele sa skúma aj v rámci viacerých domácich vedeckých projektov.
Autor: Doc. MVDr. VÁCLAV ŠUTIAK, PhD.