Kvety hamamelu sú malé, ale dekoratívne. FOTO - ARCHÍV |
Hamamel (Hamamelis) je pre svoj atraktívny vzhľad a nezvyčajné obdobie kvitnutia pýchou každej záhrady. Tento ker s opadavými listami je odolný voči zime. Na holých konárikoch nápadne pôsobia jeho zlaté, oranžové až červené kvety, ktoré neraz "sedia" na snehovej prikrývke. Kvety sú síce malé, ale nitkovitými korunnými lupienkami dekoratívne. Mráz ich nepoškodzuje. Na jeseň táto drevina vyniká žiarivými farbami zúbkatých listov.
Hamamel si vyžaduje slnečnú polohu až polotieň. Darí sa mu v každej dobrej záhradnej pôde, ak obsahuje dostatok živín a potrebné množstvo vlahy. Neznáša vápnik. Znesie aj zadymené prostredie.
Hamamel japonský (H. japonica) dorastá do výšky 2,5 až 5 metrov. Má bizarný vzrast a na jeseň medenočervené listy. Rozkvitá prvý a kvitne podľa počasia od januára do marca. Kvety má v malých hlávkach, korunné lupienky sú žltkasté s hnedočervenými kališnými lístkami.
Hamamel mäkký (H. mollis) je až 4 metre vysoký ker so striebristými plstnatými mladými výhonkami. Má veľké ozdobné listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú do žlta. Kvety sú zlatožlté, voňavé, lupienky sú rovné. Kvitne vo februári.
Hamamel virginský (H. virginiana) kvitne od novembra do decembra. Kvety má malé, zlatožlté, voňavé. Je to stará indiánska liečivá rastlina, ktorá sa používa pri liečení povrchových poranení.
Hamamel vysádzame v októbri alebo v apríli. Rozmnožujeme ho potápaním, zakoreňuje sa pomaly. V záhrade ho sadíme na frekventované miesto.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ