FOTO - NANTUCKETS.COM
Muž so srdcom bielej veľryby
Herman Melville (1819 - 1891) bol nielen pozoruhodný spisovateľ, ale aj človek. Patrí do toho radu dobrodruhov, plavcov, lovcov, námorníkov, pre ktorých písanie prichádza až ako vyvrcholenie ich poznania. Nemali by o čom písať, keby si to predtým nenažili.
Osemnásťročný Melville sa stáva plavčíkom, ktorý podniká cestu z Ameriky do Anglicka. V liverpoolskych prístavoch dostáva školu drsnosti a boja o prežitie. Jeho druhou loďou bola veľrybárska loď Acushnet, na palube ktorej strávil 18 mesiacov. Na Marquezách nevydržal týranie posádky, ktorého bol svedkom, a utiekol. Bol zajatcom ľudožrútskeho kmeňa, a prežil iba o vlások. Potom ešte slúžil v americkom vojnovom loďstve.
Táto kvalifikácia ho konečne priviedla k písaniu. Pretože však nechcel písať farbisté historky o kanibaloch a pirátoch, nikdy sa nestal populárnym autorom. Skončil ako zatrpknutý colný dozorca v newyorskom prístave. Ako spisovateľa ho objavili až neskoršie generácie (obdivoval ho napríklad Hemingway, ale aj Bukowski či Brautigan).
Prvé romány sú poznačené tradičnými rozprávačskými postupmi. Typee vychádza z Melvillových skúseností medzi ľudožrútmi. Paradoxne v tejto surovej spoločnosti nachádza viac spolupatričnosti a ľudskosti ako v civilizovanej džungli amerických veľkomiest. Kniha Mardi a cesta k nemu je utópiou o fantastickom ostrove a je poprepletaná filozofickými úvahami.
Najznámejšou Melvillovou knihou je Moby Dick, ktorá vychádza aj pod názvom Biela veľryba. Je to veľkolepá epopeja, dobrodružný príbeh, ktorý má svojím rozsahom i dosahom blízko k Homérovej Odyssei. Na palube veľrybárskej lode, ktorá by mohla byť aj obrazom sveta, sú predstavitelia rôznych ľudských rás. Ich archetypálnosť zdôrazňujú aj biblické mená. Veliteľom lode je kapitán Achab, ktorý ide potrestať tajomnú bielu veľrybu za to, že ho pripravila o nohu.
Moby Dick tu vystupuje nie ako obyčajný živočích, inteligentný cicavec, ale ako obyvateľ mystického prírodného sveta, predstaviteľ vesmírnej energie a temných síl prírodného živlu. Kapitán Achab sa s ním rozpráva ako rovný s rovným, vedie s ním dialóg na diaľku a prepája svoj život s jeho existenciou. Mohutný epos je zaplnený množstvom epizódok a ľudských vzťahov. Celú jednu rovinu knihy tvorí inventár námorníckych a rybárskych predmetov, čím sa z knihy stáva pozoruhodný katalóg námorného života. Celá energia poháňaná nenávisťou človeka k prírode, smeruje k neodvratnému tragickému koncu. Ukazuje sa, že pomsta je naozaj slepá a že ľudstvo môže precitnúť iba v prijatí svojho údelu.
Ku koncu svojej spisovateľskej dráhy písal Melville bizarné romány plné zašifrovaných podobenstiev a odkazov. Dnes, keď máme skúsenosť s postmodernou, vidíme v týchto dielach pozoruhodné prózy, súčasníci si však s nimi nevedeli dať rady. Taký je román Podvodník, kde sa plavba riečnym parníkom mení na alegorický obraz ľudskej existencie.
Majstrovskou prózou je Pisár Bartleby, v ktorej si Melville spomenul na svoje pisárske začiatky. Hlavnou postavou je tajomný pisár Bartleby, ušliapnutý úradníček, ktorý svojou pasivitou privádza okolie do zúrivosti a seba k tragickému koncu. Túto prózu mohol pokojne napísať aj Franz Kafka, pravda, Melville to urobil niekoľko desiatok rokov pred ním.
Téma námorníckeho života patrí v literatúre k veľmi starým. Je však iba niekoľko majstrov, ktorí ju dokázali povýšiť na taký pôsobivý obraz ľudskej existencie, ako sa to podarilo Hermanovi Melvillovi v Bielej veľrybe.
DANIEL HEVIER
Čo je Svetová knižnica SME?
Svetová knižnica SME - Najlepší autori 19. storočia prináša kolekciu dvadsiatich slávnych diel, ktoré predstavujú zbierku hodnotných a čitateľsky príťažlivých kníh. Tituly Svetovej knižnice SME vychádzajú každý týždeň, vždy v pondelok vychádza nová kniha viazaná v kvalitnej tvrdej väzbe a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov za cenu 185 Sk. Predplatitelia môžu knihy získať ešte výhodnejšie, a to so zľavou až 30 percent.
Ako získať knihy
Knihy Svetovej knižnice SME možno získať dvoma spôsobmi.
Nákup v novinovom stánku: Každý pondelok vychádza nová kniha a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov, kde si ju môžete kúpiť za cenu 185 Sk.
Objednávka predplatného kníh edície: V prípade, že sa rozhodnete predplatiť si knihy edície, vám budú zasielané pravidelne každý mesiac poštou v balíkoch po 5 kníh, cena objednanej knihy je totožná s cenou, za ktorú sa predáva v novinových stánkoch, teda 185 Sk.
Objednávkové možnosti pre členov Petit klubu
Objednávka celej edície s platbou vopred: Cena knihy len 135 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka celej edície s platbou na dobierku: Cena knihy 155 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.
Objednávka vybraných kníh edície: Cena knihy 135 Sk pri platbe vopred a 155 Sk pri platbe na dobierku. V prípade objednania viac ako 10 kníh predplatiteľ neplatí poštovné ani balné, v opačnom prípade uhrádza poštovné a balné vo výške 89 Sk za jeden balík kníh.
Predplatiť edíciu si môžete na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h.
Predplatitelia denníka SME a denníka Korzár majú nárok na prvú knihu zadarmo, ale tentoraz neposielame knihu automaticky všetkým predplatiteľom. Ak má predplatiteľ o knihu záujem, je potrebné, aby nás kontaktoval a požiadal o jej zaslanie telefonicky na čísle 02/59 233 393, alebo nám odoslal špeciálny darčekový kupón, ktorý od nás dostal v sobotu 12. novembra vo svojich predplatených novinách.
Ako sa stať členom Petit klubu
V prípade, že ešte nie ste členom Petit klubu a chceli by ste sa ním stať, stačí, keď zavoláte na telefónne číslo 02/59 233 393 a spolu s knihami si objednáte aj niektoré z novín vydavateľstva Petit Press. (Petit Press vydáva približne 30 rôznych novín a časopisov. Medzi najznámejšie patria: denník SME, denník Korzár, denník Új Szó, týždenník Vasárnap, týždenník TV oko, Roľnícke noviny a sieť regionálnych týždenníkov MY.) Viac informácií môžete tiež získať na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h a na www.knihy.sme.sk.