ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AFP |
uviazol na súši. Obidvaja na svoje správanie tvrdo doplatili, napísala agentúra Reuters.
"Za to všetko môže Walt Disney, v ktorého filmovom svete majú zvieratá ľudské vlastnosti. Ľudia nechápu, že voľne žijúce zvieratá nie sú maznáčikovia, ktorých možno potľapkávať po hlave. Naopak, môžu im vážne ublížiť," hovorí juhoafrický profesionálny lovec James Cameron.
Možno to bolo naozaj animované filmové stvárnenie života divočiny, čo v októbri minulého roka podnietilo 49-ročnú Juhoafričanku, aby sa pokúsila pomôcť tuleňovi, ktorý sa podľa nej dostal do ťažkostí, a svojmu ročnému vnúčaťu dovolila, aby zviera pohladkalo. Tuleň zareagoval tak, že žene odhryzol kus nosa.
Tulene sa na pobreží pri Kapskom Meste vyskytujú bežne a mnohé si už na ľudí zvykli. Sú tam populárnou turistickou atrakciou, často ich vidieť, ako sa na pobreží hrajú. Aj to môže u ľudí vyvolávať dojem, že sú voči človeku naladené priateľsky.
"Roztomilé" tulenie mláďatká využívajú ako svoj symbol aj niektoré organizácie na ochranu zvierat, napríklad nadácia International Fund for Animal Welfare (IFAW). Tým sa však ešte viac vyvoláva dojem, akoby išlo len o plyšové zvieratká. V skutočnosti môžu byť tulene nebezpečné a z času na čas na ľudí, ktorí sa k nim priblížia, zaútočia.
Tragický prípad zaznamenali nedávno aj v jednej juhoafrickej zoo, kde sa do tigrieho výbehu ukryl zlodej, ktorého po okradnutí dvojice na ulici prenasledovala polícia. Skončilo sa to strašne - šelmy ho roztrhali.
Nebol to prvý Juhoafričan, čo hľadal úkryt v zoologickej záhrade. Dvestopäťdesiatkilová gorila menom Max (na snímke) z johannesburskej zoo sa v roku 1997 stala známou po tom, čo do jej výbehu skočil na úteku pred políciou kriminálnik. Max ho pritlačil k múru a držal ho aj potom, ako ho muž postrelil.
Niektorí ľudia si zase neuvedomujú, že človek by sa nemal pliesť medzi zvieraciu matku a jej potomka - najmä ak ide o obrovského slona. Vlani v apríli sa v ugandskom národnom parku stala tragédia, keď slon nabral na kly a zabil turistu, ktorý sa s osemročným chlapcom na rukách priblížil k jeho mláďaťu.
"Mnohí ľudia majú ďaleko k prírode. Tí, čo žijú v meste, často považujú prírodu za čosi krotkého a ľahko ovládateľného," hovorí Sue Liebermanová zo Svetového fondu na ochranu pírody (WWF).
S ťažkými zraneniami skončil aj 16-ročný chlapec, ktorý chcel urobiť dojem na svoje dievča. Mladík, jeho priateľka a mama obedovali v zoo s ošetrovateľom levov a chlapec sa napriek varovaniu ošetrovateľa vybral aj s dievčaťom do zakázanej zóny, kde sa cez drôtený plot pokúsil dotknúť leva. Ten sa mu okamžite zahryzol do ruky a pretiahol ho cez plot skôr, ako mohol zasiahnuť ošetrovateľ.
Chlapec mal však väčšie šťastie než tajwanská dvojica v roku 1993. Keď turisti vystúpili z auta, aby si v juhoafrickej prírodnej rezervácii vyfotografovali levy, doplatili na to životom.
FOTO - ARCHÍV |