Vstúpiť do manželstva a zostať v ňom sa vyplatí - určite aspoň finančne. Vyplýva to zo štúdie výskumníkov americkej Ohio State University, podľa ktorej vydatá žena či ženatý muž nahromadia v manželstve takmer dvakrát väčší majetok než slobodný alebo rozvedený človek. Ak sa manželia rozvedú, stratia asi tri štvrtiny osobného majetku. "Uzavrieť manželstvo na niekoľko rokov a potom sa rozviesť nie je zjavne cestou k finančnej nezávislosti," povedal vedúci štúdie Jay Zagorsky, ktorý porovnával majetok manželov so slobodnými ľuďmi. "Rozvod sa zdá byť jedným z najrýchlejších spôsobov, ako zmenšiť svoj majetok."
Štúdia sa zamerala na 9055 Američanov, ktorých pomery sledovala v rokoch 1985 až 2000. Dnes majú 41 až 49 rokov. Bohatstvo sa meralo ako súčet aktív, ako sú nehnuteľnosti, úspory a akcie, od čoho sa odpočítali napríklad hypotéky. Jedným z dôvodov, prečo majú ľudia v manželstve väčší majetok, je to, že jedna domácnosť je lacnejšia než dve. Rozvodom sa táto výhoda ruší, hovorí Zagorsky.
Štúdia ukázala, že slobodní zvýšili svoj majetok z priemerných 1500 dolárov na začiatku na 10 900 dolárov po 15 rokoch. Manželia však dosiahli už po desiatich rokoch priemerný majetok 43 000 dolárov.
Podľa sociológa Davida Popenoea z Rutgersovej univerzity v štáte New Jersey sú ľudia v manželstve ekonomicky produktívnejší. "Viac pracujú, v zamestnaní postupujú vyššie, viac šetria a možno aj rozumnejšie investujú. Možno špekulovať o tom, že ich motivuje to, že pracujú nielen pre seba, ale aj pre rodinu."