Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Rakúska krádež storočia - a zlodej sympaťák

Gerald Heindl kľačí na kolenách a neveriacky krúti hlavou. Je 21. januára 2006. Len pred chvíľou vykopali rakúski policajti na jeho pozemku jedno z najvýznamnejších umeleckých diel renesancie, ktorého cenu odhadujú experti na 50 miliónov eur (takmer ...

Saliera od talianskeho sochára Benvenuta Celliniho (1500 - 1571). Zlatú soľničku považujú experti za Monu Lisu medzi sochárskymi dielami. Soška zo zlata, ebenového dreva a emailu zobrazuje mužskú postavu s trojzubcom predstavujúcu more, oproti je ženská postava predstavujúca Zem. Medzi nimi je malá nádobka v tvare loďky - soľnička. FOTO - TASR/EPA

Gerald Heindl kľačí na kolenách a neveriacky krúti hlavou. Je 21. januára 2006. Len pred chvíľou vykopali rakúski policajti na jeho pozemku jedno z najvýznamnejších umeleckých diel renesancie, ktorého cenu odhadujú experti na 50 miliónov eur (takmer dve miliardy slovenských korún). V šoku je celá dedinka Brand pri meste Zwettl a jej dvesto obyvateľov. Rakúsko a svet pátrali po vzácnej soške Saliera od talianskeho majstra Benvenuta Celliniho tri roky a teraz ju našli v ich lese.

Rakúska krádež storočia je kuriózna od začiatku až do konca. Z malej dedinky urobila pupok sveta, dostala sa až na pôdu rakúskeho parlamentu a z páchateľa spravila gaunera-sympaťáka.

Bolo 11. mája 2003, dve hodiny ráno, keď známe Umelecko-historické múzeum (Kunsthistorisches Museum) na Námestí Márie Terézie vo Viedni opustil posledný návštevník. Bola to špeciálna noc pre milovníkov umenia, ktorí si mohli v priestoroch múzea výnimočne až do ranných hodín vypočuť koncert.

Päť minút pred štvrtou ráno spustil snímač pohybu v obrazárni alarm. Traja službukonajúci strážnici v predpísanom čase potvrdili, že alarm zaregistrovali, ale neupovedomili políciu. Alarm opäť zapli, a ten sa už druhýkrát nespustil. Všetko vyzeralo byť v poriadku. Len planý poplach. Nikto z nich sa nezdvihol a neskontroloval priestory obrazárne osobne, ani nezapol videokamery na stráženie priestorov.

O štyri hodiny neskôr sa ukázalo, že to nebol falošný poplach ani porucha poplašného zariadenia. Okno múzea bolo rozbité, vitrína poškodená a jedno z najvzácnejších diel múzea preč - vzácna Saliera od talianskeho sochára Benvenuta Celliniho (1500 - 1571). Umeleckú zlatú soľničku, Celliniho poslednú zachovanú zlatnícku prácu, považujú experti za Monu Lisu medzi sochárskymi dielami.

Pomohlo lešenie

Teraz bola preč a už prvé vyšetrovanie ukázalo, že zlodej použil jednoduchý recept. Na prvé poschodie sa dostal po nezabezpečenom stavebnom lešení, rozbil okno, vzal sošku a po lešení znovu ušiel. Celá krádež trvala podľa vyšetrovateľov 54 sekúnd. Strážcovia však dali zlodejovi náskok štyri hodiny, kým konečne upovedomili políciu.

Nečudo, že najkritizovanejšou osobou sa deň po stal riaditeľ múzea Wilfried Seipel a ministerka kultúry Elisabeth Gehrerová, ktorá vraj jeho demisiu bezprostredne po krádeži neprijala. Svoju prvú tlačovú konferenciu po lúpeži Seipel neskôr opísal ako "najhoršiu, akú počas kariéry zažil". So slzami v očiach hovoril o "útoku na svetové kultúrne dedičstvo" či "útoku na múzeum". Vtedy ešte nespokojných domácich i zahraničných novinárov obaja odbili slovami, že Saliera je príliš vzácny exponát na to, aby ho bolo možné nepozorovane predať, a preto je otázkou času, než sa do múzea vráti. Nikto z nich netušil, že pôjde o tri roky.

Páchateľ sa priznal

Najhorúcejšia stopa sa objavila v auguste 2003. Poisťovňa Uniqa dostala od neznámeho pisateľa list so žiadosťou o päť miliónov eur výkupného. Kontakt sa však nepodarilo nadviazať a nádej na znovuzískanie sochy zhasla. V nasledujúcich mesiacoch ju vystriedala prestrelka medzi ministerstvom kultúry a poisťovňou, ktorá aj dva a pol roka po krádeži odmietala vyplatiť poistnú sumu. Bránila sa tým, že je veľmi ťažké vyčísliť skutočnú cenu sochy, a že tak urobí, až keď bude isté, že socha je nenávratne preč.

Deň D prišiel koncom januára tohto roka, keď polícia zverejnila fotografiu možného páchateľa. Išlo o fotografiu muža pri kúpe mobilného telefónu, z ktorého niekto neskôr žiadal výkupné za sošku. Deň po zverejnení fotografie sa páchateľ priznal sám a polícii prezradil, kde je vzácne dielo ukryté. Dvadsaťšesťcentimetrovú sošku našli policajti presne na mieste, ktoré im podozrivý muž opísal. Ležala starostlivo zabalená v škatuli a bola zahrabaná v lese v spolkovej krajine Dolné Rakúsko, asi sto kilometrov od Viedne.

Z malej dedinky Brand urobila cez noc slávnu obec. Jej obyvateľom pribudli sladké starosti, ako rýchlozískanú popularitu čo najrýchlejšie speňažiť.

"Mal by som teraz môj pozemok premenovať - na les Saliera alebo tak podobne," rozmýšľa majiteľ pozemku Gerald Heindl, a nie je sám. "Objav mal perfektný reklamný efekt. To môže byť pre nás šanca," hovorí novinárom z rakúskych i zahraničných médií mladý muž z dedinky. Miestni úradníci už kujú pikle, ako to využiť. "Starosta mi volal, či by sa dalo niečo podniknúť priamo na mojom pozemku. Nevidím v tom problém," dodal Heindl.

Ten nápad znie, že zvedavci by si mohli podľa vlastnej mapy hľadať v slávnom lese poklad. Aspoň taký vzácny, ako bola jeho skutočná predloha.

Tým sa však kuriózny príbeh zďaleka neskončil. Práve naopak.

Rozhovor v rádiu

Spätne sa ukázalo, že páchateľ bol polícii na očiach. Začiatkom júla 2004 dostal dokonca pozvanie do diskusnej relácie Rádia Orange, kde hovoril o poplašných zariadeniach. Len tak mimochodom pritom spomenul krádež Saliery. Diskusiu moderoval Peter Nemeth. "Doma mi nainštaloval bezpečnostné zariadenie a urobil na mňa dojem, tak som ho ako odborníka pozval do mojej relácie," spomína dnes pre denník Kurier Nemeth. Počas diskusie zrazu špecialista Robert Mang povedal: "Keď sa podarí alarm oklamať, tak je zastaraný. Tak ako v prípade Saliery. Tá bola veľmi zle zaistená. To bola od zodpovedných hlúposť."

Vtedy nikoho nenapadlo spájať Roberta Manga s krádežou storočia. Ani moderátora. Teraz spomína, že to bola od Manga spontánna a neplánovaná reakcia. V každom prípade si to však vychutnal. "Tváril sa ako dieťa, ktoré sa teší, že môže hovoriť o niečom, o čom doteraz hovoriť nemohlo. A on to tak skutočne myslel: Zlodej nebol hlúpy, ale zodpovední áno," tak to podľa Nemetha Mang myslel.

Zlodej - sympaťák

Dnes je už jasné, že Mang má na svedomí krádež Saliery. Väčšina Rakúšanov si však ani teraz nemyslí, že je hlúpy. Dokonca si na verejnosti získal veľké sympatie. Až sa novým fenoménom začali zaoberať aj sociológovia. "Netiekla krv, nikto nezaplatil výkupné a vinník sa nakoniec priznal sám. Pre ľudí je to ako akýsi druh krádeže Robina Hooda alebo zlodeja romantika," vysvetľuje pre agentúru APA Wolfgang Bachmayer z agentúry OGM.

Až do odhalenia vinníka si väčšina Rakúšanov myslela, že za krádežou je medzinárodná mafia. "Teraz zistili, že to bol bezúhonný Rakúšan, ktorý proste niečo vyskúšal a vyšlo to," hovorí Bachmayer. Podľa jeho názoru však zlodejovi tento imidž dlho nevydrží. Predsa len išlo o trestný čin a ľudia si to skôr či neskôr uvedomia. Aj tak sa však už krádež Saliery stala obrovským magnetom na umelecké spracovanie. Hovorí sa, že bude čoskoro sfilmovaná, alebo o nej ktosi napíše knihu. Najskôr možno páchateľ sám.

Čím slávnejší je zlodej, tým horšie sú na tom ľudia na druhej strane bariéry. Krádež sa už stala obľúbenou témou politických strán a volania po demisii riaditeľa múzea i ministerky kultúry sa objavujú takmer pravidelne. Opozícia ich viní, že majú na krádeži podiel, keďže najznámejšie múzeum Rakúska nezabezpečili tak, ako mali. Skutočnosť, že ich o vzácny exemplár pripravil zlodej-amatér, že na to stačil sám a podľa niektorých vyjadrení polície mal dokonca v sebe pár pív, je pre opozíciu dostatočným dôvodom, aby obaja niesli politickú zodpovednosť.

o o o

Ešte chvíľu potrvá, kým mediálny rozruch okolo krádeže storočia opadne. Rakúšania i vyšetrovatelia si však vydýchli. Vzácny exponát si od utorka môžu opäť pozrieť na vlastné oči vo viedenskom Umelecko-historickom múzeu. A kriminalisti mohli konečne prípad Saliera presunúť do kolónky vyriešené. "Krádež Saliery bola na rakúske pomery nóvum. Až doteraz bolo Rakúsko na rozdiel od ostatných európskych krajín od krádeží takého rozsahu ušetrené," povedala expertka zo Spolkového kriminalistického úradu Anita Gachová. "Nikto nepredpokladal, že neskúsený zlodej si trúfne na najznámejšie múzeum v Rakúsku. Pôvodne sme sa obávali, že to inšpiruje ďalších zlodejov, ale nestalo sa tak," dodáva Gachová.

Posledné štatistiky to potvrdzujú. Umeleckých krádeží je o polovicu menej ako pred rokom a vyšetrovatelia dúfajú, že to tak na dlhší čas ostane. Jedna krádež storočia im úplne stačí.

Krádež renesančnej sošky, ktorej hodnota je vyčíslená na 50 miliónov eur, sa stala obľúbenou témou politických strán, žiadajúcich demisiu riaditeľa múzea Wilfrieda Seipela a ministerky kultúry Elisabeth Gehrerovej (obaja na snímke). Opozícia ich viní, že majú na krádeži podiel, keďže najznámejšie múzeum Rakúska nezabezpečili tak, ako mali. FOTO - SITA/AP

Ukradnutá soška bola takmer tri roky zakopaná v lese pri malej rakúskej dedinke Brand. Vľavo je páchateľ rakúskej krádeže storočia Robert Mang, ktorý sa polícii priznal sám a prezradil, kde je vzácne dielo ukryté. FOTO - TASR/EPA

Kunsthistorisches Museum vo Viedni. Vzácna soška tam bola vystavená na prvom poschodí, kam sa zlodej dostal po stavebnom lešení. Celá krádež trvala podľa vyšetrovateľov 54 sekúnd. FOTO -ARCHÍV

Vzácny exponát je od utorka opäť vo vitríne viedenského Umelecko-historického múzea. Saliera bude vystavená do 19. februára, potom sa dostane do rúk reštaurátorov. FOTO - REUTERS

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Päť chýb pri zateplení strechy
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 469
 2. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 15 454
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 286
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 619
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 893
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 940
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 870
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 530
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 451
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 251
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb rokuje o lockdowne, podľa Naďa výrazne stúpa úmrtnosť (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
NAKA zadržala Dušana Kováčika.

Zasadá krízový štáb: Nemocnice sú potemkinove dediny, vravia lekári zo zasadnutia

Politici rokovanie odmietajú komentovať, kým sa neskončí.

Tlačová konferencia po mimoriadnom zasadnutí vlády.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kováčik pripomína, prečo treba udržať koalíciu

Hlavnou úlohou tejto vlády je nastolenie spravodlivosti.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Deľba práce v Slovane

A zatiaľ čo hráči vypadli odvšadiaľ odkiaľ sa dalo, fanúšikovia organizovali demonštráciu s výtržnosťami.