čných hostí alebo rozprával o ideách, národe a jeho mieste vo svete.
Jospin v tom čase musel v praxi riešiť nie jednoduché problémy spojené s výkonom premiérskej funkcie. Podľa Chiraca to, samozrejme, nerobil dobre.
Doteraz sa Jospin len bránil, ale v piatok prešiel do protiútoku. V kníhkupectvách sa objavila kniha rozhovorov s premiérom a jej veľká časť je venovaná Chiracovi. Píše sa o ňom ako o „pasívnom a negatívnom“ prezidentovi.
Tento motív Jospin uviedol v kampani prvýkrát pred týždňom v prejave pred členmi Socialistickej strany. Vtedy predstavil heslo „Byť iným prezidentom“.
„Boli sme svedkami, že prezident zahral na každú strunu verejnej mienky a netrápilo ho, že si pritom protirečí,“ povedal Jospin v jednom z rozhovorov s novinárom Alainom Duhamelom. „Zaujal vo všeobecnosti negatívnu pozíciu voči vláde,“ tvrdí.
Obaja muži sú odkázaní na spoluprácu a „porozumenie“, pokiaľ ide o kľúčové francúzske záujmy. Aj keď nemali vždy rovnaký názor, spory vždy dokázali pred kamerami uhladiť hrejivým gestom zmierenia.
Chirac však v júli minulého roku zmenil taktiku a štátny sviatok využil na to, aby v prezidentskom prejave systematicky negoval všetky kľúčové úspechy Jospinovej vlády. Odvtedy to robí často – ako najväčší tromf kampane napríklad pripomína stále rastúcu kriminalitu.
Jospin doteraz Chiracovi pripomínal len korupčné aféry spojené s nelegálnym financovaním jeho Združenia pre republiku, čo mu v kampani veľmi neuškodilo. Už pred týždňom na zjazde strany Jospin sľúbil voličom, že zmení zákony zaručujúce prezidentovu imunitu. „Francúzsky prezident nemôže byť jedinou osobou, na ktorú sa nevzťahujú zákony,“ vyhlásil.
V knihe rozhovorov premiér Chiraca obvinil i z toto, že bol „pasívny a zároveň kritický“, pričom mal byť, naopak, „aktívny a pozitívny“ . Zároveň spochybnil jeho právo kritizovať: „Nedával vláde žiadne impulzy,“ preto ani nemá nárok kritizovať. „Naše vzťahy boli väčšinou úsečné, niekedy srdečné, inokedy smiešne a výnimočne aj napäté,“ píše Jospin vo svojej knihe.
Ak však francúzski voliči hľadali v knihe rozhovorov s premiérom konkrétne názory na konkrétne problémy, museli byť sklamaní. Na radu svojich volebných stratégov ostal Jospin stručný a všeobecný. Skutočná diskusia o programoch sa tak ešte stále nezačala.
Pravda, ich realizáciu by mohol nový prezident zaručiť len vtedy, keby jeho tábor vyhral v júni aj parlamentné voľby. Aj preto je prezidentská kampaň vo Francúzsku viac osobná ako vecná.
KLAUDIA LÁSZLOOVÁ