Po takmer dvoch dňoch sledovania Hubblovho teleskopu na obežnej dráhe ho včera posádka raketoplánu dostihla a uchytila robotickým ramenom. Stalo sa tak približne 580 kilometrov nad Pacifikom. Modernizačné práce na teleskope sa začnú dnes ráno a dva páry astronautov uskutočnia počas nasledujúcich piatich dní päť výstupov.
Postupne inštalujú nové zariadenia a súčiastky. Konkrétne pôjde o výmenu solárnych článkov za pevnejšie a výkonnejšie, inštaláciu novej energetickej jednotky a spoľahlivejšieho mechanizmu riadenia polohy. Astronauti vymenia aj ochladzovací systém s cieľom oživiť infračervenú kameru, ktorá sleduje slabé teplo v odľahlých oblastiach vesmíru. Hubblovmu teleskopu pribudne aj modernejšia optika, ktorá desaťnásobne zvýši možnosti teleskopu.
Na orbitálnej dráhe prichytila teleskop astronautka Nancy Currieová, ktorá pri tejto operácii použila pätnásť metrov dlhé robotické rameno raketoplánu. Po jeho prichytení ho stiahla do nákladného priestoru Columbie, kde ho ukotvili na točivú pracovnú plošinu.
V posádke raketoplánu bol aj astronaut John Grunsfeld, ktorý pracoval na predchádzajúcom „vylaďovaní“ teleskopu v decembri 1999. Hubblov teleskop sa nachádza na obežnej dráhe od roku 1990, je 13 metrov dlhý a váži 12,5 tony.
Ešte v sobotu hrozilo, že sa jedenásťdňová misia raketoplánu Columbia skráti a astronauti nebudú môcť splniť svoju úlohu. (tasr)