
Biele dievčatko máva zástavkami na mítingu černošského opozičného kandidáta na prezidenta Zimbabwe. FOTO - REUTERS
Britský premiér Tony Blair tvrdí, že Mugabeho vláda týždeň pred voľbami zastrašuje opozíciu a vyvoláva násilie. Nazval to „útokom na demokraciu“. „Blair by mal držať hubu,“ odpovedal nahnevaný zimbabwiansky minister informácií Jonathan Moyo.
Štáty Commonwealthu sú teraz rozdelené na biele a čierne. Za Britániou stojí Austrália, Kanada a Nový Zéland. Africké krajiny sa zjednotili a bránia Zimbabwe. „Je zrejmé, že Afričania držia spolu proti kritike zvonku,“ povedal austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer.
Moyo nazval politiku západných krajín návratom ku kolonializmu. „Blair by si mal uvedomiť, že Zimbabwe už nikdy nebude kolóniou.“ „Afriku kolonizovali Európania. Afričania kolonizáciou pohŕdajú a stále majú pocit, že Británia a ďalšie krajiny sa niekedy správajú neokolonialisticky,“ povedal Downer.
Tanzánsky prezident Benjamin Mkapa si myslí, že na summite Commonwealthu sa o Zimbabwe nemalo vôbec hovoriť. Podľa neho treba počkať na výsledky volieb. Blair s tým nakoniec súhlasil.
Sedemdesiatosemročný prezident Mugabe, ktorý vládne už dvadsaťdva rokov, chce vyhrať za každú cenu. Mnohí sa preto obávajú, že voľby zmanipuluje. Najväčšou hrozbou je preňho opozičné Hnutie za demokratickú zmenu.
„Predpokladáte, že ak súčasná vláda zvíťazí, voľby boli neférové. Je to smiešne,“ povedal tanzánsky prezident Mkapa. Zimbabwiansky minister Moyo dodal, že o výsledku volieb rozhodnú voliči, nie medzinárodní pozorovatelia.
Moyo tvrdí, že v pozadí je rasizmus západných krajín. „Robia to preto, že im prekáža prerozdeľovanie pôdy, ku ktorému vedenie Zimbabwe pristúpilo. Jednoducho nechcú vidieť v Zimbabwe sociálnu spravodlivosť.“ (čtk, reuters, miš)