ne a rozhlasové vysielanie vyskúšať v piatich lokalitách - v Bratislave, Banskej Bystrici, Zvolene, Prešove a Košiciach.
V hlavnom meste od novembra 2005 vysiela Slovak Telecom, respektíve jeho odštepný závod Rádiokomunikácie tri televízne a štyri rozhlasové programy. Tá istá firma testuje od konca decembra 2004 digitálnu televíziu aj v Banskej Bystrici a vo Zvolene. V týchto lokalitách je dostupných päť televíznych a sedem rozhlasových staníc. Necelé dva mesiace pred Telecomom začala predvlani v Prešove a v Košiciach pilotne vysielať spoločnosť Telecom Corp. Na východe tak niekoľko tisíc ľudí sleduje v digitálnej kvalite len štyri televízne programy.
Pilotný projekt by sa však mal podľa aktuálnych podmienok Telekomunikačného úradu skončiť 30. júna tohto roku. Testovanie podľa informácií z ministerstva dopravy prejde do ostrej prevádzky bez problémov. Dovtedy by mal úrad vo verejnej súťaži vybrať prevádzkovateľov digitálnych vysielacích sietí. Či bude úrad kopírovať súčasnú štruktúru, teda vyberie tri spoločnosti a každá bude vysielať v inom regióne, zatiaľ jasné nie je.
Ak má byť nábeh plnej prevádzky skutočne hladký, musí parlament do konca júna schváliť zákon o digitalizácii televízneho vysielania. Ministerstvo kultúry malo pôvodne predložiť zákon v novembri 2005, ale doteraz tak neurobilo.
Dôvodom odkladu je podľa Radoslava Kutaša zo sekcie audiovízie to, že chýba ekonomická analýza digitálnych sietí. Preto vláda určila nový termín na marec tohto roku. "Vo februári by sme chceli predložiť návrh zákona do medzirezortného pripomienkovania," dodal.
Podľa odhadov odborníkov by na Slovensku doterajší počet vysielaných kanálov mohol presiahnuť 20. V ponuke jednotlivých prevádzkovateľov sietí by mali byť obsiahnuté verejnoprávne, ako aj regionálne kanály.
Analógové vysielanie, ktorým sa dnes na Slovensku šíri tevízny a rozhlasový signál, by sa malo vypnúť najneskôr v roku 2012. Napríklad Česko plánuje, že staré vysielače vypne ešte o dva roky skôr. (dc)