"Nič vážne sa nestalo," parafrázuje demonštrant slová ruského ministra obrany Sergeja Ivanova o brutálnej šikane v Čeľabinsku. FOTO-REUTERS
Po tragédii ruského vojaka Andreja Syčeva, ktorého v armáde týrali tak, že mu museli amputovať obe nohy, pohlavné orgány a časť ruky, odhalili ďalšie otrasné prípady mazáctva.
Verejnosť je šokovaná situáciou v ruskej armáde. Vojenské prokuratúry sú zavalené žalobami, rodičia i vojaci, ktorí sa pred uverejnením prípadu vojaka Syčeva báli vytiahnuť do boja proti veleniu vojenských jednotiek, sa teraz hromadne obracajú na súdy.
V priebehu jediného dňa vyšlo najavo, že v poslednom období mučili najmenej desať ďalších vojakov. Dokonca i oficiálne štatistiky pripúšťajú, že v roku 2005 došlo v ozbrojených silách k 20 390 prípadom porušenia zákona, väčšinou súvisiacich s mazáctvom.
Ruskí novinári napríklad objavili v moskovskej nemocnici Burdenka vojaka Jevgenija Koblova zo Saratovskej oblasti, ktorému rovnako ako Syčevovi museli amputovať obe nohy. Na vojenskej základni v Chabarovskom kraji ho zbili tak, že vôbec nemohol chodiť. Doplazil sa k dôstojníckej ubytovni, kde v šoku zaliezol do pivnice a zostal tam 24 dní. Keď ho našli zvárači, lekári už len konštatovali gangrénu a pristúpili k amputácii.
Aj ďalšiemu vojakovi Antonovi Afanasjevovi hrozí amputácia. Leží v nemocnici v Jekaterinburgu spolu s ďalšími tromi vojakmi. Mazáci, ktorým sa v Rusku hovorí "dedovia", ich zbili tyčami.
V tej istej nemocnici je Alexander Laptev, ktorý sa na Silvestra pokúsil podrezať si žily, pretože nemohol vydržať mučenie. Rodičia chlapcov sa teraz konečne rozhodli požadovať oficiálne vyšetrenie prípadov a potrestanie vinníkov.
Velenie vojenských základní sa snaží utajiť podobné prípady vrátane smrteľných, ktoré potom vychádzajú najavo až so značným oneskorením. Až teraz sa napríklad začalo hovoriť o vojakovi Dmitrijovi Tkačukovi, ktorému 21. decembra 2005 jeho opitý veliteľ prerazil lebku a potom ho 11 dní nechal bez lekárskej pomoci v kasárni.
Niekedy nevydrží psychika vojakov, ako sa to stalo vojakovi Malcevovi, ktorého netýrali "dedovia", ale dôstojníci. Odoberali mu z domova zasielané peniaze a pravidelne ho bili. Malcev je teraz v psychiatrickej liečebni a už niekoľko mesiacov s nikým neprehovoril. Podarilo sa zistiť, že vojenský psychológ sa ho už predtým pokúšal liečiť z depresií - naordinoval mu pravidelný výprask.
Podľa ruského sociológa a autora jedinej knihy o "dedovčine" v Rusku Sergeja Belanovského je jednou z príčin takého rozšírenia mazáctva obyčajné ničnerobenie. "Vojenská príprava spočíva v tom, že za dva roky vojak dvakrát strieľa na strelnici z automatu, zakaždým dostane len desať patrónov. Smiešne," hovorí Belanovskij.
V ruskej armáde musí dva roky odslúžiť každý muž medzi 18. a 27. rokom. V roku 2008 by sa táto doba mala skrátiť na rok. Vzhľadom k mnohé tragické prípady sa mnohí rodičia snažia uchrániť svoje deti pred vojenskou službou, a tak nakoniec odvedú len asi deväť percent mladých mužov. Podľa Anny Kašircevovej z Výboru matiek vojakov je jediným riešením zrušenie odvodov vôbec a vybudovanie čisto profesionálnej armády.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME