Deti možno v závete vydediť len za prísnych podmienok, ktoré stanovuje zákon. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Za rok 2004 riešili slovenské súdy 1333 sporov o dedičstvo. Časť z nich sa týkala aj prípadov, keď poručiteľ vo svojom závete zabudol na niekoho z takzvaných neopemenuteľných dedičov. Občiansky zákonník presne určuje, kto dediť musí. Do tejto skupiny patria priami potomkovia mŕtveho, čiže jeho deti, vnuci a pravnuci.
Existujú dva spôsoby ako rozdeliť majetok po smrti. Buď sa človek rozhodne, že všetko nechá na zákon, ktorý presne stanovuje, kto po smrti poručiteľa dedí a akú časť majetku. Ten pozná štyri skupiny dedičov. V prvej a najdôležitejšej sú poručiteľove deti a manžel. Ak žijú, dedia celý majetok a patrí im jeho rovnaká časť.
Kto sa rozhodne napísať závet, čo je druhá možnosť ako usporiadať svoje majetkové pomery po smrti, musí pamätať na nasledujúce ustanovenie Občianskeho zákonníka: "Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."
Stáva sa, že poručiteľ sa pred smrťou rozhodne napísať závet a rozdeliť v ňom celý svoj majetok, ale úmyselne v ňom neuvedie ako dediča jedno zo svojich detí. Aby to mohol urobiť, musí splniť prísne podmienky a robí sa to v samostatnej listine o vydedení. Najčastejší dôvod pre tento krok je, že "sa dieťa nestará o právneho predchodcu, neposkytuje mu starostlivosť v chorobe, starobe, opateru, vôbec sa o neho nezaujíma, nechodí na návštevy, nepíše si, netelefonuje a toto niekedy trvá mnoho rokov", vraví Miloslav Kováč z notárskej komory.
Na Slovensku sa však podľa Kováča vydedenie veľmi nevyužíva a ak sa tak deje, robí sa to u notára. Prípady, keď niekto doma sám spíše listinu o vydedení, sú raritou a "väčšinou sa z toho vykľujú spory, ktoré sa riešia na súde".
Inou kategóriou ako vydedenie je dedičská nespôsobilosť. Tá vzniká aj vtedy, ak sa niekto, kto by inak mal právo dediť, dopustí trestného činu proti poručiteľovi. Takéto konanie je prekážkou na dedenie. Odstrániť sa dá iba tak, že poručiteľ takémuto človeku odpustí. (rp)