Zverejnil si karikatúry, ktoré pohoršili celý moslimský svet? Končíš, máš padáka. Aj toto sa môže stať v európskych novinách, ktoré bojujú za slobodu prejavu.
O osude riaditeľa denníka France Soir rozhodol francúzsko-egyptský majiteľ. Deň predtým sa dánsky denník Jyllands-Posten, ktorý vlani uverejnil obrázky ako prvý, moslimom ospravedlnil a priznal, že by ich nikdy nevydal, keby tušil, ako sa ich dotkne a akú nevôľu vyvolá.
Európa tápa v otázke, ako skĺbiť otázku slobody prejavu a tlače s rešpektom k náboženstvám a kultúram. Dánsky problém sa už týka celej Európy. Na jednej strane sú ospravedlnenia a ústupky, ktoré však moslimovia nepovažujú za dostatočné. Palestínske ozbrojené skupiny stáli v Gaze pred úradom Európskej únie aj včera, Islamský džihád ho nakrátko aj obsadil. Bojkot dánskych výrobkov v moslimských krajinách pokračuje.
Na druhej strane sa významné európské denníky (nemecký Die Welt, španielsky ABC) nedali zastrašiť a majú chuť ukázať, že karikatúra má v slobodnej spoločnosti právo zosmiešňovať každého, moslimov nevynímajúc.
"Je to nebezpečná situácia, teraz sú už na rade politici," myslí si Annabelle Arkiová z novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc. "Kauzu sledujeme so znepokojením."
Dánsky premiér Rasmussen mohol postupovať od začiatku taktnejšie a vysvetliť diplomatom z moslimských krajín, prečo rešpektuje slobodu prejavu, prečo nepotrestá denník a prečo sa nemôže ospravedlniť. Nespravil tak a pre väčšinu moslimov nehorázny obrázok Mohameda, ktorý má na hlave turban v tvare bomby a rozbušku, dnes už poznajú z tlače aj vo Francúzsku, kde moslimovia tvoria osem percent obyvateľov, v Nemecku, Holandsku. Len Veľká Británia do včera obrázky nepublikovala.
"Dnes je už celá kauza veľkým nedorozumením" hovorí Arkiová. Európska tlač dala jasne najavo, že sloboda slova je pre ňu "posvätná", čo však pre moslimov vyzerá ako provokácia, pretože pre nich je posvätný prorok Mohamed, ktorého nemôže nikto spodobňovať.
Argument o slobode prejavu je v týchto krajinách ťažko pochopiteľný, pretože tejto hodnote nepripisujú veľkú dôležitosť.
Významné je utorkové stanovisko Európskej komisie, ktorá dala jasne najavo, že v otázke slobody tlače a prejavu nemieni ustupovať. Cenou za to bude bojkot európskeho tovaru v moslimských štátoch, ktorý sa tak skoro neskončí.