Izrael pozastavil finančnú pomoc Palestínčanom. Neobnoví ju skôr, ako sa Hamas nevzdá násilia. FOTO - REUTERS
Izrael nedal Palestínčanom peniaze. Včera sa rozhodol pozastaviť pravidelné platby palestínskej samospráve. Viac ako stotisíc ľudí, ktorí poberajú od samosprávy peniaze, sa ocitli bez výplaty.
Samospráva hovorí, že ide o uplatňovanie princípov kolektívnej viny a porušenie dohôd z Osla. Vystríha, že na palestínskych územiach môže nastať ešte väčší chaos, ako tam panuje doteraz. Štátni zamestnanci sú prakticky jedinou palestínskou skupinou, ktorá má pravidelný príjem a často z neho živia celé rozvetvené rodiny.
Izrael tvrdí, že nebude posielať peniaze na palestínske územia, pretože sa mu "môžu vrátiť späť v podobe samovražedných atentánikov". Izrael zmrazil všetky kontakty s Palestínčanmi po tom, čo parlamentné voľby na ich územiach vyhralo teroristické hnutie Hamas. To je zodpovedné za desiatky izraelských životov a volá po zničení židovského štátu.
Izraelská vláda svoje rozhodnutie podľa hovorcu ministerstva zahraničia Marka Regeva konzultovala s medzinárodným spoločenstvom. Svetové mocnosti dali Hamasu jasne najavo, že ak bude pokračovať vo svojej politike, nedočkajú sa Palestínčania ani ich podpory. Hamas hovorí, že mocnosti vydierajú a vyhráža sa, že sa obráti o pomoc na arabské krajiny. No ani tie sa do pomoci nehrnú. Samospráva však tvrdí, že pomoc sľúbili Saudská Arábia a Katar.
Palestínska ekonomika je závislá od vonkajších zdrojov. Už teraz je v dezolátnom stave a samospráva si na svoj chod pravidelne požičiavala. Asi 50 miliónov dolárov, ktoré jej teraz zadržal Izrael, tvorí polovicu mesačnej spotreby samosprávy. Izrael nepoužil túto taktiku nátlaku prvýkrát. Po vypuknutí takzvanej druhej intifády tiež pozastavil výplatu daní, ktoré vyberá pre Palestínčanov. Trvalo mesiace, kým súhlasil s ich odblokovaním.
Izraelské finančníctvo nie je jedinou súčasťou nátlaku, ktorý na Hamas od jeho víťazstva vo voľbách vyvíja veľká časť sveta. Včera dostalo hnutie odkaz aj od Egypta. Káhira je silným palestínskym lobistom a má zároveň pomerne korektné vzťahy s Izraelom. Šéf egyptskej tajnej služby a mimoriadne vplyvný blízkovýchodný hráč Hamasu odporučil, aby sa vzdal násilia.
Podľa niektorých agentúr predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás v Káhire vyhlásil, že s Hamasom nezačne rokovania o zostavení vlády, kým hnutie neodmietne svoju politiku násilia. Je to ďalší dôkaz prehlbujúcich sa rozporov medzi šéfom samosprávy a hnutím.
Prejavujú sa snahami Hamasu o ovládnutie bezpečnostných síl, ktoré spadajú pod Abbása. Včera v Gaze explodoval dom jedného zo šéfov bezpečnosti. Samospráva útok pripísala Hamasu, hnutie to odmietlo.
Odkiaľ majú Palestínčania peniaze
Palestínska ekonomika je závislá od dvoch vecí: dobrej vôle Izraela a štedrosti donorov. Navyše, je ťažko poškodená korupciou, rodinkárstvom a vládou hnutia Fatah.
Veľká časť Palestínčanov je nezamestnaná a privyrába si čiernou prácou v Izraeli a podozrivými obchodmi. Palestínčania sú poľnohospodári a ak nastane blokáda ich území zo strany Izraela, svoje produkty môžu akurát vyhodiť.
V 90. rokoch minulého storočia začali mnohí z nich (asi 20 percent pracovnej sily) pracovať v Izraeli, v priemyselných parkoch v hraničných pásmach. Počas intifády sa však výroba zastavila. Po vlne teroristických útokov si Izraelčania prestali Palestínčanov najímať a nahradili ich robotníkmi z východnej Európy a Ázie.
Palestínsky rozpočet je značne neprehľadný. Palestínčania tvrdia, že takmer 60 percent ich príjmov pochádza od donorov - USA (asi 400 miliónov dolárov ročne), Európskej únie (600 miliónov ročne) a arabských krajín. Peniaze idú zväčša na rozvojové projekty, mnohé sa však 'stratia', alebo ocitnú na osobných účtoch palestínskych predstaviteľov. (mik)