Pomalá nuda, hovorili ľudia o filme Mníchov v jednom z telavivských kín. "Nemalo to hĺbku Schindlerovho zoznamu a nebol to ani akčný film. Som sklamaný," povedal jeden z divákov. Reči, že film uráža Izrael a robí z agentov Mossadu sprostých vrahov, považuje za smiešne. "To sú názory radikálnych pravičiarov. Mňa skôr prekvapilo, aké to bolo povrchné," hovorí.
Starší manželský pár zase tvrdil, že na udalosti opisované vo filme sa veľmi dobre pamätá. "Pre nás to bola tragédia. Vtedy sme nerozmýšľali, či by tí, čo to urobili, mali pykať. A vtedy sa o tom ani nehovorilo. Len v novinách písali, že ten a ten terorista bol zabitý."
Miriam a Cvikovi sa film nepáčil. "Chlapcom z Mossadu sa určite netrasú ruky a nemyslím si, že by konverzovali s teroristami, ako to ukazovali vo filme," vysvetľuje Cvika. Keď prišlo vo filme k scéne, keď má agent Avner zabiť svojho prvého teroristu a trasú sa mu pri tom ruky a má väčší strach ako jeho obeť, publikum zahučalo a ironicky sa zasmialo. "To je proti izraelskému modelu správania," hovorí sociológ Eran Dershowitz.
Ticho nastalo pri jednej zo záverečných scén, kde sú zábery Avnera, ktorý sa miluje so svojou ženou, prestrihané rekonštrukciou masakry na mníchovskom letisku. "Tam je podstatná jedna vec: je tam pomerne dlhý záber na zabitých izraelských športovcov. Majú zviazané ruky a nemajú možnosť brániť sa. To je pre Izraelčanov po holokauste veľmi bolestné. Po vojne im sľúbili, že už nikdy nepôjdu ako zvieratá na jatky, v Mníchove sa to zopakovalo," vysvetľuje Dershowitz.
"Tento film je až priveľmi politicky korektný a podľa mňa je to odkaz Bushovi a Američanom, že vo vojne s terorizmom nie je nič čiernobiele," myslí si študentka neďalekej filmovej školy Ayalet. Filmársky je Mníchov podľa nej nie priveľmi vydarený. "Toto je také zjednodušujúce," zaznelo zo skupinky starých ľudí, čo stáli pred kinom. Myslia si, že film Židom poškodí, lebo ich ukazuje ako pomstychtivých ľudí, čo prahnú po cudzej krvi. "My chceme len domov, tak ako sa to hovorí aj vo filme, a doprajeme ho aj Palestínčanom, len nás nesmú zabíjať," povedala jedna staršia pani.
"Potom nebudeme potrebovať ani toto," ukázala na neďalekú budovu. Volá sa Mníchov, je to hostel a zaplatila ho nemecká vláda. Za to, ako spackala záchranu izraelských športovcov.