Klasické televízory typu CRT smerujú na smetisko technológií. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AFP |
v Hraniciach na Přerovsku a v Námestove zastavili výrobu v piatok minulý týždeň. Hoci česká firma ešte prednedávnom neavizovala nijaké problémy, v súčasnosti nemá peniaze na nákup potrebného materiálu od svojich dodávateľov. Česká fabrika zamestnáva asi 1300 ľudí a slovenská si prenajíma okolo 700 pracovníkov. Materská spoločnosť ani jednotlivé závody v súčasnosti neposkytujú nijaké informácie.
Podľa Jiřího Nezhybu z českého Ekologického právneho servisu musela materská firma LG. Philips Displays o problémoch vedieť už dlho. "Minimálne od roku 2004, keď bol celý základný kapitál LG. Philips, asi päť miliárd korún, založený v prospech JP Morgan Chase Bank z Hongkongu," povedal Nezhyba pre denník Olomoucký deň.
Na Slovensku vyrába klasické televízory aj fabrika Sony v Trnave. Ide pritom o posledný závod na starom kontinente, v ktorom sa vyrábajú klasické televízory tejto značky. Celosvetovo klesajúci záujem o klasické televízory a rýchlo rastúci dopyt po plochých obrazovkách typu LCD alebo plazma núti vedenie v Trnave, aby urýchlilo prechod na výrobu modernejších prijímačov. Záujem ľudí o ploché televízory pritom predbehol očakávania výrobcov zhruba o rok.
Vedenie závodu v Trnave bude v dôsledku zmien vo výrobe presúvať zamestnancov z redukovaných výrobných liniek na nové miesta pri výrobe plochých obrazoviek. Podľa Jána Popa z trnavskej fabriky Sony aj napriek tomu nastane čiastočný pokles pracovných miest. Závod, ktorý začal výrobu pred asi desiatimi rokmi, zamestnáva v priemere okolo 1600 ľudí. Tento počet sa však mení podľa sezóny, pričom najviac ľudí pracuje vo fabrike pred Vianocami. Koľkých zamestnancov sa zmena dotkne, nevedel Pop konkretizovať.