Janfamily tvorí skupina absolventiek Royal College v Londýne (zakladateľkami sú Dánky Nina Jan Beier a Marie Jan Lund). Tvoria spoločne aj individuálne osobne motivované diela súvisiace s každodenným životom. V galérii Priestor možno do 5. februára vidieť knihy a videá z posledného projektu Plans for other days (v spolupráci s kórejskou umelkyňou Chosil Jan Kil a manažérkou Josephine Jan Michau) aj z akcie How to... (Ako urobiť niečo...), teda ako urobiť z nejakej veci vec inú. Na snímke zľava: Marie Jan Lund, Chosil Jan Kil , Josephine Jan Michau a Nina Jan Beier. FOTO - PRIESTOR.ORG
V bratislavskej galérii Priestor sa minulý týždeň predstavila umelecká skupina Janfamily z Londýna. Tri umelkyne a manažérka tu realizovali poslednú časť svojho medzinárodného putovného projektu Plans for other days (Plány na ďalšie dni). "Snažíme sa ľuďom poskytnúť zážitok. Starostlivo vyberáme prirodzenú situáciu, trochu ju pozmeníme a zapojíme do nej ďalších ľudí. Zúčastnení tak nadobúdajú novú skúsenosť," ozrejmili v rozhovore pre SME základný princíp svojej tvorby.
Pohybujete sa v širokej škále umeleckej tvorby od úžitkového umenia (dizajn, móda, hudobné klipy) až po "vysoké" umenie. Čo je pre vás dôležitejšie?
MARIE JAN LUND: "Teraz? Ťažko povedať, časy sa menia, veci tiež. Napríklad práve teraz sme sa vzdialili od úžitkovej tvorby. Ale je jedno, čo robíme, vždy si udržiavame ako východiskový bod osobný prístup, z ktorého môže vyjsť videoklip alebo event."
NINA JAN BEIER: "V umení silne pracujeme s motívom medziľudských vzťahov. Vytvárame rôzne situácie, aby sme skúmali pocity. Tak vznikol aj videoklip pre známeho dánskeho rappera, kde bol hlavným motívom príbeh o snahe spoznať sa s niekým a nadviazať vzťah."
Často pracujete s cudzími ľuďmi. Najdôležitejším momentom je skúmať ich vzťahy a komunikáciu, ich motiváciu urobiť, o čo ich požiadate.
N. J. B.: "Definitívne sa snažíme posunúť priestor medzi ľuďmi. Preto niekedy pracujeme s ľuďmi, ktorých poznáme veľmi dobre. Napríklad Chosil vo svojich projektoch pracuje s mužom, ktorého miluje. A potom s celým spektrom neznámych a cudzincov z rôznych kultúrnych prostredí. Zaujíma nás, ako sa sami navzájom ovplyvňujú, pobádajú, zisťujú, kto je napríklad väčší či menší. Výsledným materiálom sú krátke filmy z daných akcií, série videí, ktoré vystavujeme. Zároveň sú pre nás dokumentom pocitov, reakcií, vzťahov."
M. J. L.: "Snažíme sa s tým pracovať na rôznych úrovniach. Nina a ja teraz pracujeme na sociálnych experimentoch. Najprv vytvoríme zámer v textovej forme, teda čo by sa stalo, keby si urobil. Potom pozveme ľudí, aby sa zúčastnili na týchto situáciách, zdokumentujeme to, a nakoniec k tomu často pridáme ešte ďalšiu textovú vrstvu navrch, ktorá sa stáva reflexiou, čo sa stalo, čo sme na ľuďoch hrali."
N. J. B.: "Zaujíma nás evidentné vymedzenie situácie pre ľudí. Keď napríklad cítia, že nechcú participovať, ale nakoniec sa pridajú. Tam môžete vidieť cestu, ktorou vnútorne prešli. Ale sú aj ľudia, ktorí sa odmietajú zúčastniť. Samozrejme, je zaujímavé, keď po akcii niekto príde a povie nám svoje dojmy. Sú to väčšinou úplne rozdielne reakcie."
Poznáte slovenskú umeleckú scénu?
JOSEPHINE JAN MICHAU: "Ľudia sú tu dobre informovaní. Nielen o tom, čo sa deje a bude diať, ale aj v teórii. To v Londýne nezažijete. Tam prídu ľudia na otvorenie do galérií skôr kvôli párty, kým tu sme mali pocit, že sa prišli pozrieť na umenie a chcú mu porozumieť. To je pre nás veľmi osviežujúce poznanie."
N. J. B.: "Veľa vecí, ktoré sme tu videli, bolo veľmi inšpiratívnych a je škoda, že nie sú vystavované na Západe. Myslím, že tu máte schovaný veľký poklad. Je veľmi zaujímavé to vnútorné chcenie tvoriť nielen pre biznis, ktoré tu ešte stále prevláda, rovnako ako aj v ostatných postkomunistických krajinách."
Myslíte, že prispievate svojím dielom k zmene v súčasnej komunikácii?
N. J. B.: "Samozrejme, snažíme sa odhaliť malé problémy, ktoré sú väčšinou prehliadané, a všímame si detaily. Vo verejnej sfére je všetko nahlas, musíte hovoriť veľkými písmenami. My používame slobodu umenia, aby sme sa sústredili na dôležité, ale skryté veci."
Autor: IVANA MADARIOVÁ(Autorka je výtvarná teoretička)