Sklené Teplice 2. marca (TASR) - Štyridsať dobrovoľníkov z radov svojpomocných klubov ťažko postihnutých ľudí, stomikov, ukončilo dnes v Sklených Tepliciach prvý z troch týždňov Školy pomoci.
Škola, ktorú organizuje občianske združenie Umenie pomoci, má napomôcť k rozšíreniu ich odborných vedomostí a praktických zručnosti v pomáhaní ľuďom, ktorí potrebujú zdravotnú, psychickú, sociálnu a spoločenskú podporu. Rovnako tak, ako pre TASR uviedla predsedníčka združenia Anna Surovcová, aj k ďalšej podpore a rozvoju možností pre skvalitnenie života občanov, ktorí sa ocitnú v náročných životných situáciách. Zdokonaliť by sa mali i pri poskytovaní poradenstva, organizovaní a realizovaní vzdelávacích programov pre dobrovoľníkov i pomáhajúcich odborníkov, ktorí sa venujú pomoci rizikovým skupinám občanov a ich rodinám.
Na Slovensku je asi 12-tisíc stomikov - ľudí, ktorí majú namiesto vylučovacích orgánov vývod z tela. V tridsiatich kluboch sa ich však združuje len asi desať percent. Spomínaný projekt by mal pomôcť práve týmto často izolovaným a najmä novooperovaným ľuďom prekonávať psychické bariéry. Ako konštatovala psychologička Surovcová, takúto pomoc a podporu pacient najlepšie prijme od rovnako ťažko postihnutého človeka.
Po absolvovaní ďalších dvoch školení koncom apríla a začiatkom októbra a po preukázaní zručnosti dostanú títo dobrovoľníci ako prví na Slovensku certifikát oprávňujúci ich pomáhať postihnutým spoluobčanom. So svojimi poznatkami sa s nimi v Sklených Tepliciach podelili aj prezident európskej asociácie stomikov Čech Vladimír Kleinvechter, ktorý má vývod už 44 rokov a predseda českých stomikov Oldřich Čapka. Prítomný bol aj spoluzakladateľ prvého slovenského klubu stomikov Antonín Konečný, ktorý vznikol koncom osemdesiatych rokov minulého storočia v Bratislave.