31. január
1797 - v Liechtenthale pri Viedni sa narodil rakúsky skladateľ Franz Schubert. V tvorbe vychádzal z viedenského klasicizmu. Autor viac ako 600 piesní, 8 symfónií, komornej, scénickej a chrámovej hudby, omší. Bol tiež učiteľom u grófa Esterházyho v Želiezovciach. Zomrel 19. novembra 1828 vo Viedni.
1869 - v Tvrdošíne zomrel lekár, šíriteľ tolstojovského pacifizmu Albert Škarvan. Počas štúdií v Prahe sa zoznámil s filozoficko-etickými názormi L. N. Tolstého, čo bolo impulzom k odmietnutiu vojenskej služby v nemocnici v Košiciach. Bol odsúdený do väzenia a odňali mu lekársky diplom. Žil v emigrácii, kde napísal Zápisky vojnového lekára. Krátky čas bol osobným lekárom L. N. Tolstého. Preložil jeho román Vzkriesenie. Ďalšie diela: štúdia Slováci, Vlastný životopis, Moja premena a i. Zomrel 29. marca 1926 v Liptovskom Hrádku.
1923 - v New Yorku sa narodil americký prozaik Norman Mailer. Jeho romány a reportáže kriticky zobrazujú základné problémy súčasnej Ameriky. Počas 2. sv. vojny slúžil v Tichomorí a z tejto skúsenosti vznikol svetoznámy román: Nahí a mŕtvi. Ďalšie diela: román Americký sen, polodokumentárny román Katova pieseň, kriminálny román Tvrdí chlapi, biografie Marilyn Monroe, Pabla Picassa a i. Konkrétnymi udalosťami a javmi súčasného života sa zaoberal v reportážach, napr.: The White Negro (Biely černoch), Armády noci, Oheň na Mesiaci a i.
1933 - zomrel anglický prozaik a dramatik John Galsworthy. Vo svojej tvorbe zaznamenal osudy vyššej vrstvy na prelome 19. a 20. storočia, na konci tzv. viktoriánskeho obdobia. Romány: Ostrov pokrytcov, Patricij, trilógie: Sága rodu Forsytovcov a Moderná komédia. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1932). Narodil sa 14. augusta 1867.
1943 - skončila sa jedna z kľúčových bitiek Veľkej vlasteneckej vojny. Obkľúčené nemecké vojská vedené maršalom Friedrichom Paulusom kapitulovali pri Stalingrade (v súčasnosti Volgograd). Bitka sa začala 17. júla 1942 a bola vo Veľkej vlasteneckej vojne prelomovou. Nemecké armády chceli prekročiť Volgu, v Stalingrade bojovali o každý dom, ale zámer sa im nepodaril. Táto bitka znamenala obrat vo vývoji bojov na východnom fronte.
1989 - v Bratislave zomrel režisér, herec a divadelný pedagóg Jozef Budský. Začínal vo Vinohradskom divadle v Prahe a v zájazdových českých divadlách. Od r. 1935 pôsobil v Činohre SND v Bratislave, kde zotrval až do odchodu do dôchodku v r. 1977. Vytváral postavy výrazných charakterov: Hamlet, Oidipus a režíroval napr.: Čapkovu Bielu nemoc, Arbuzovovu Príhodu na brehu rieky, Čechovovho Ivanova, Tolstého Vojnu a mier a i. Bol pedagógom na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde učil napr. režisérov Miloša Pietora, Pavla Haspru, Ľubomíra Vajdičku. Narodil sa 11. júna 1911 v Prahe.