BRATISLAVA - Šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár sa po včerajšom vyše štvorhodinovom rokovaní valného zhromaždenia SOV v bratislavskom hoteli Holiday Inn nevedel dočkať chvíle, keď si zapáli obľúbenú cigaretku. Na chodbe vydýchol prvý šluk a spokojne poznamenal: "V Turíne budeme mať veľkú výpravu."
Plénum odsúhlasilo výnimku pre siedmich mladých reprezentantov - zjazdárky Evu Hučkovú, Nikolu Gálfyovú, Janu Gantnerovú, bežcov na lyžiach Martina Otčenáša, Františka Janečka, Katarínu Garajovú a sánkarku Janu Šišajovú. Slovensko tak bude na zimnej olympiáde (10. - 26. 2.) reprezentovať až 61 športovcov.
Na otvorenom fóre zaznelo, že situácia našich zimných športov je stále horšia a horšia, niektorí diskutujúci neváhali použiť slovo katastrofálna, avšak počet našich reprezentantov na posledných troch ZOH stúpa. V Turíne budeme mať v porovnaní so Salt Lake City o 11 športovcov viac, oproti Naganu sa výprava rozrástla dokonca o 21 športovcov.
"Dali sme nášmu športu impulz, ktorý môže dopadnúť dobre, ale nemusí. Sám som mal dilemu. Niečo sme však urobiť museli," vravel predseda SOV. V diskusii zazneli hlasy proti štartu sedmičky mladých pretekárov, ktorí splnili kritériá svetových federácií, ale nie aj Slovenského olympijského výboru. V hlasovaní 55 prítomných členov sa zdvihli ruky, čo sa zdržali, hlasovali a boli aj proti, nakoniec však všetky výnimky schválili.
"Vytvára sa precedens - na olympiádu posielame športovcov, ktorí nesplnili kritériá," upozorňoval šéf Slovenskej olympijskej akadémie Ján Grexa. "Devalvujeme pojem slova olympionik," doplnil šéf Slovenskej triatlonovej únie Anton Ihring. "Mladí športovci by mali získavať skúsenosti na iných podujatiach, a nie hneď na zimnej olympiáde," upozornil Peter Osuský, šéf Slovenskej spoločnosti olympijskej a športovej filatelie. Kvalitu podmienečne nominovaných bežcov spochybnil predseda biatlonového zväzu Juraj Sanitra.
Kým spomínaní siedmi mladí dostali pre Turín zelenú, krasokorčuliarovi ukrajinského pôvodu Igorovi Macypurovi, ktorý splnil kritériá, výkonný výbor SOV opakovane povedal "nie". Na žiadosť pléna musel v krátkej prestávke ešte raz prehodnotiť účasť kandidáta, ale zotrval na svojom rozhodnutí.
"Rozhodli sme sa ísť cestou mobilizácie vlastných zdrojov, a nie kupovania športovcov zo zahraničia," vysvetľoval Chmelár. Pripustil, že zaradením mladých pretekárov bez splnených limitov zobrali funkcionári na svoje plecia riziko. "Budúcnosť ukáže, či to bolo správne rozhodnutie," doplnil predseda SOV.
Na predchádzajúcich troch zimných olympiádach Slovensko nedosiahlo na medailu, po neúspechu sa hovorilo o zbytočne širokej výprave. Turín prináša nový rekord v počte, hoci výsledky športovcov v tomto cykle i v aktuálnej sezóne tomu nenasvedčovali.
Počty slovenských športovcov na ZOH
Lillehammer 1994 | 42 |
Nagano 1998 | 40 |
Salt Lake City 2002 | 50 |
Turín 2006 | 61 |