Ozbrojenci hnutia Fatah za rozstrieľanými oknami palestínskeho parlamentu. Ten nakrátko obsadili v sobotu, aby žiadali odstúpenie vedenia Fatahu, ktorého skorumpovanosť mala umožniť víťazstvo radikálov.
Po šoku z víťazstva Hamasu v palestínskych voľbách po niekoľkých dňoch mlčania Izrael včera oznámil, za akých podmienok je ochotný rokovať s vládou, ktorú hnutie pravdepodobne zostaví. Jeruzalem žiada tri veci: odzbrojenie hnutia, zrušenie Charty Hamasu, ktorá volá po zničení Izraela, a uznanie všetkých platných dohôd medzi židovským štátom a palestínskou samosprávou. Dočasný premiér Ehud Olmert tvrdí, že podmienky pre začatie rozhovorov konzultoval s americkými a európskymi lídrami. Zdroje blízke vláde včera povedali aj to, že nie je jasné, či v stredu pošle Izrael na účty palestínskej samosprávy peniaze. Problém je v tom, že Izrael súhlasil s prevodom peňazí na palestínske účty len vtedy, ak ich bude spravovať pre obe strany dôveryhodný minister financií Salim Fajed. Ten však spolu s celou vládou rezignoval a Izrael sa teraz obáva, že Hamas by mohol peniaze zneužiť. Navyše hnutie neuznáva dohody z Osla, na základe ktorých Izrael posiela Palestínčanom peniaze.
Hamas sa zatiaľ snaží o svoje medzinárodné uznanie. Podľa izraelského denníka Haarec sa zástupcovia hnutia usilovali o to, aby ich dnes prijala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá je na návšteve Izraela a palestínskych území. Jej hovorca však veľmi jasne povedal, že partnerom pre Merkelovú je jedine predseda samosprávy Mahmud Abbas.
Svetoví politici sa zatiaľ môžu vyhovárať na to, že Hamas ešte nie je vo vláde, ak však kabinet zostaví, vznikne diplomaticky problém. Budú sa stretávať s vládou, ktorú zostavilo teroristické hnutie? Izraelské diplomatické zdroje naznačujú, že západní politici zrejme podmienia uznanie vlády Hamasu minimálne tým, že hnutie sa musí vzdať násilia a uznať Izraelu právo na existenciu.
Hamas sa zatiaľ prezentuje hláseniami, ktorými západných politikov skôr odradí. Dvojka na kandidátke hnutia šejk Muhammad Tir kanadskému denníku Globe and Mail povedal, že Hamas chce zaviesť na palestínskych územiach islamské právo šaría, bude požadovať oddelenie dievčat a chlapcov v školách, a to, aby mali ženy zakryté hlavy a obliekali sa skromne. V tradične sekulárnom palestínskom prostredí vyvolávajú takéto reči znepokojenie.
To platí aj pre zrážky medzi prívržencami Hamasu a doteraz vládnuceho hnutia Fatah. V niektorých častiach palestínskych území to podľa miestnych reportérov vyzerá ako občianska vojna.
Palestínčania sa liečia z Hamasu humorom
Palestínske územia sú plné vtipov o Hamase. Ľudia sa tak vyrovnávajú so strachom, čo príde s Hamasom. Hlavné mesto západného brehu vraj premenujú z Ramalláhu na Abdallah (Allahová sláva), za pozeranie hudobných klipov dostaneš dvadsať rán palicou, za vlastníctvo satelitu ťa ukameňujú. Takéto "vtipy" sa podľa denníka Jerusalem Post šíria sms správami a internetom na západnom brehu.
Podľa niektorých vtipkárov sa všetky žlté taxíky v Ramallahu premaľujú na zelené (farba Hamasu) a vodiči už nebudú dostávať pokuty, ale za každý priestupok sa budú modliť. Doteraz povolené pivo sa už nebude volať pivo al - Zamzam, čo je arabský názov pre svätenú vodu. (mik)
Jeden z vodcov Hamasu Chálid Mišal žiada zahraničie, aby rešpektovalo víťazstvo jeho hnutia vo voľbách. FOTO - ČTK/AP
Autor: JANA MIKUŠOVÁ,Tel Aviv