Prvá tlačová konferencia predsedu ANO Pavla Ruska, na ktorú neprišiel štáb televízie Markíza. Konferencia politickej strany sa konala už po tom ako Rusko predal svoj podiel v televízii.
FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Keď Pavol Rusko po prvýkrát po svojej nehode zorganizoval tlačovú besedu, štáb televízie Markíza na ňu neprišiel. Znechutený Pavol Rusko to označil za absolútne neprofesionálne a za "zodpovednosť pána Krejču". Hovorkyňa Markízy reagovala slovami: "Spracovávame dnes iné témy." Bola to pravdepodobne prvá Ruskova tlačová konferencia, ktorú si jeho niekdajšia televízia dovolila odignorovať.
Väčšinu Markízy ovládla začiatkom novembra americká spoločnosť CME a jej zástupcovia členom licenčnej rady okamžite prisľúbili, že eliminujú Ruskov vplyv a zvýšia objektivitu spravodajstva. Na televíziu Markíza prichádzal totiž rekordný počet sťažností na neobjektívne spravodajstvo. Aby svoje slová potvrdili, z postu vedúcej vydania odvolali Vieru Ruskovú, dovtedajšieho šéfredaktora Petra Višvádera a z postu šéfa Centra pre spravodajstvo a publicistiku zosadili aj Stanislava Pavlíka.
Odvtedy uplynuli tri mesiace a spravodajstvo je dnes iné. Povinné jazdy typu, aké zmeny v rodinnej politike pripravuje Eva Černá, či mimoriadne obsiahle príspevky o zasadnutí Liberálnej internacionály, len preto, že ANO bola jej členom, už na Markíze nie sú. Všetko komentujúci Pavol Rusko je tiež minulosťou. Zmenili sa témy, aj spôsob prípravy príspevkov. Zo stand-upov sa vytratili názory redaktorov. Na druhej strane pribudli aj odľahčené správy, napríklad, čo si myslí o zdražovaní nafty Nora Mojsejová či Maťo Ďurinda.
Vyváženejšie
Pre jedných je to odpolitizovanie, pre iných bulvarizácia, ale sťažností je menej. Potvrdila to aj predsedníčka Rady pre vysielanie a retransmisiu Valéria Agócs. Od odchodu Ruska prišli na radu len dve sťažnosti na neobjektívne spravodajstvo, zatiaľ nie je jasné, či sú opodstatnené. Minulý rok až do novembra chodili sťažnosti v desiatkach, v šestnástich prípadoch rada televíziu aj sankcionovala.
"Je to vyváženejšie, zdržanlivejšie," hodnotí Valéria Agócs. Veľké závery však zatiaľ robiť nechce, lebo spravodajstvo funguje v dočasnom režime, a či ide o skutočné zmeny, sa podľa nej ukáže, až keď nastúpi nové vedenie.
"Spravodajstvo sa zlepšilo a je to preto, že sa tam skončila propagácia jednej strany. Teraz sa snažia, aby spravodajstvo bolo objektívnejšie," povedal člen rady Miloš Mistrík.
"Nastala výrazná depolitizácia spravodajstva," myslí si mediálny analytik Andrej Školkay. Podľa neho sa spravodajstvo Markízy zmenilo zásadným spôsobom. "Redaktori už neuprednostňujú ANO a nekritizujú KDH a prípadne aj niekdajších ostatných koaličných partnerov ANO," povedal Školkay.
Prichádza Tibor Búza
Meno nového riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky, ktoré po odvolaní Stanislava Pavlíka zastával Vladimír Repčík, je už známe. Je ním Tibor Búza z rádia Expres, ktorý v rokoch 1998 - 2000 viedol spravodajstvo STV. Aké zmeny chystá a či vymení súčasného povereného šéfredaktora Henricha Krejču, zatiaľ komentovať on ani nový generálny riaditeľ Václav Mika nijako nechceli.
Podľa Školkaya sa Markíza bude istý čas snažiť byť politicky veľmi neutrálna, resp. korektná a zameria sa skôr na klebety a dohady, podávané klipovitým, bulvárnejším spôsobom, ako na dôslednejší a kritický rozbor politického diania. "Niektorí budú možno vyčítať správam Markízy až politickú sterilitu, ale myslím si, že to je len dočasný jav a nie celkom primerané hodnotenie."