FOTO - ASFK
2046 (2046)
Francúzsko-Taliansko-Čína-Hongkong. 2004. 129 min. Scenár a réžia: Wong Kar-wai. Kamera: Christopher Doyle, Lai Yiu Fai, Kwan Pun Leung. Hudba: Peer Raben, Shigeru Umebayashi. Strih: William Chang Suk-Ping. Hrajú: Tony Leung Chiu-wai, Gong Li, Takuya Kimura a ďalší
Krátko za sebou prichádzajú do slovenských kín dva posledné filmy režiséra Wong Kar-waia (Chunking Express, Stvorení pre lásku). Prvým je epizóda Ruka v poviedkovom filme Eros a tým druhým 2046. Film, ktorý má mnoho súvislostí s predchádzajúcim filmom Stvorení pre lásku, ale nie je jeho pokračovaním.
Hlavným hrdinom je tentoraz spisovateľ, ktorý mal niekoľko vzťahov s rôznymi ženami, bývajúcimi zhodou okolností v rôznom čase v hotelovej izbe číslo 2046. Teraz píše sci-fi o vlaku, ktorý odchádza v rôznych intervaloch do roku 2046. A príbeh jeho knihy sa začne miešať s príbehom filmu.
Mníchov (Munich)
USA. 2005. 163 min. Réžia: Steven Spielberg. Námet: George Jonas kniha Vengeance. Scenár: Tony Kushner, Eric Roth. Kamera: Janusz Kaminski. Hudba: John Williams. Strih: Michael Kahn. Hrajú: Eric Bana, Daniel Craig, Geoffrey Rush, Ciarán Hinds, Hanns Zischler a ďalší
V roku 1986 nakrútil Michael Anderson podľa knihy Georgea Jonasa televízny film u nás uvedený na videu ako Meč židov a v televízii pod názvom Meč gideonov. Tentoraz sa sfilmovania príbehu päťčlenného komanda, ktoré izraelská vláda neoficiálne poverila zavraždením jedenástich palestínskych teroristov, zodpovedných za udalosti počas olympiády v Mníchove v roku 1972, ujal sám Steven Spielberg.
Film je zároveň i zamyslením sa nad otázkou, kam až môže zájsť štát pri obrane svojich hodnôt a či podobné vraždy môžu zabrániť ďalšiemu teroru. Film bol nominovaný na Zlatý glóbus za najlepšiu réžiu a scenár.
Zlomené kvety (Broken Flowers)
USA. 2005. 105 min. Scenár a réžia: Jim Jarmusch. Kamera: Frederick Elmes. Hudba: Mulatu Astatke. Strih: Jay Rabinowitz. Hrajú: Bill Murray, Jeffrey Wright, Sharon Stone a ďalší
Šesť rokov po Ghost Dog: Cesta samuraja prichádza režisér Jim Jarmusch s ďalším "regulárnym" celovečerným filmom (predtým len poviedkové Káva a cigarety a epizóda v Ďalších 10 minút). Napísanie scenára mu údajne trvalo len dva a pol týždňa. Pri písaní myslel na Billa Murraya, ktorý sa mu odvďačil skvelým výkonom.
Don Johnston sa z anonymného listu dozvie, že je otcom syna, o ktorom nevedel. Jeho etiópsky sused, detektív-amatér mu vypracuje itinerár cesty za bývalými láskami, ktoré prichádzajú do úvahy ako matky jeho dieťaťa. Vo filme sa zaskvie iný Etiópčan - skladateľ Mulatu Astatke, ktorý spojil džez, soul a tradičnú etiópsku hudbu do exotickej hypnotickej acid džezovej zmesi.
Walk the Line (Walk the Line)
USA. 2005. 135 min. Réžia: James Mangold. Scenár: Gill Dennis, James Mangold. Kamera: Phedon Papamichael. Hudba: Johnny Cash, T-Bone Burnett. Strih: Michael McCusker. Hrajú: Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Ginnifer Goodwin, Robert Patrick
V roku 2005 získal Jamie Foxx Oscara a Zlatý glóbus za stvárnenie legendárneho Raya Charlesa. Tohto roku sa história môže opakovať. Joaquin Phoenix totiž už má doma Zlatý glóbus za stvárnenie Charlesovho súčasníka, jednej z najväčších hviezd country - Johnnyho Casha. Obaja herci majú spoločné i to, že stihli dostať požehnanie od hviezd, ktoré stvárňovali, skôr než zomreli.
Tvorcovia filmu Walk the Line vychádzali z dvoch Cashových autobiografií a zobrazujú jeho životné i umelecké krízy a spevákov vývoj od zlého syna po kultového Muža v čiernom s charakteristickým hlbokým barytónom.
(mu)