VIEDEŇ, BRATISLAVA – Slováci sú najpesimistickejší spomedzi kandidátov na členstvo v Európskej únii. Rakúsky denník Der Standard včera s odvolaním sa na najnovší prieskum bruselského strediska Central European Opinion Research Group napísal, že hospodársku situáciu vo svojej krajine považuje za zlú viac ako 70 percent Slovákov.
Na prieskume sa zúčastnili respondenti z ČR, Maďarska, Poľska, Slovenska, Rumunska a Ruska. Podobne pesimistickí ako my sú Poliaci a Rumuni.
Až 72 percent Slovákov sa domnieva, že hospodárska situácia sa bude zhoršovať, kým väčšina občanov ostatných kandidátskych krajín očakáva v budúcom roku v tejto oblasti stagnáciu.
Najväčšími optimistami sú Maďari a Rumuni, kde je tretina obyvateľstva presvedčená, že hospodárska situácia krajiny sa zlepší.
Slovenské prieskumy verejnej mienky ponúkajú trochu optimistickejšie výsledky. „Blbá“ nálada, aspoň v tabuľkách štatistikov, sa pomaly zlepšuje, ale tých, ktorí situáciu hodnotia negatívne, je stále väčšina.
Minulý mesiac si podľa prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade „len“ 62 percent obyvateľov myslelo, že sa hospodárska situácia zhoršila a 48 percent očakávalo, že bude ešte horšie.
„Pesimizmus sa v našich prieskumoch zmenšuje. Oproti situácii pred rokom je výrazne nižší – v marci 2001 si myslelo až 80 percent obyvateľov, že hospodárska situácia sa zhoršila a až 66 percent očakávalo, že sa zhorší aj v nasledujúcich 12 mesiacoch,“ hovorí Valéria Bezáková z Úradu pre výskum verejnej mienky.
Podľa prieskumu Štatistického ústavu – Spotrebiteľského barometra – sa vcelku priaznivý trend prejavuje aj v sebahodnotení finančnej situácie domácností. Kým v marci 2001 o zhoršení hovorilo až 62 percent ľudí, vo februári 2002 len 44 percent. 42 percent ľudí skonštatovalo, že sa nezmenila, 17 percent uviedlo, že sa zlepšila.
Menej pesimizmu ako pred rokom je podľa barometra aj pri predpovedi vývoja – 35 percent ľudí očakáva zhoršenie svojej finančnej situácie, 18 verí v zlepšenie. 39 percent si myslí, že zostane rovnaká.
Podľa Spotrebiteľského barometra nie sme ani najpesimistickejší z kandidátskych krajín. „Pesimistickejší boli v januári 2002 Poliaci aj Bulhari, z členských štátov únie Portugalci,“ hovorí Bezáková.
Vláde neveríme
Aj v hodnotení vlád v kandidátskych krajinách skončila podľa Central European Opinion Research Group najhoršie slovenská vláda. Nespokojnosť s prácou kabinetu Mikuláša Dzurindu prejavilo skoro 70 percent opýtaných. V ostatných kandidátskych krajinách ľahko prevyšuje pozitívne hodnotenie činnosti vládnych kabinetov.
Vláda má zlý imidž aj v domácich prieskumoch. V decembri 2001 jej podľa ÚVVM dôverovalo len 24 percent občanov, nedôverovalo až 75 percent. Horšie na tom boli už len súdy a parlament.
Parlamentné voľby sa v tomto roku konajú v Maďarsku, Česku a na Slovensku. „Zatiaľ čo občania prvých dvoch krajín očakávajú tesný výsledok medzi súperiacimi koaličnými a opozičnými stranami, Dzurindova koalícia na Slovensku utrpela v priazni voličov dramatický prepad. A to aj napriek tomu, že z objektívneho hľadiska niet podstatného rozdielu medzi hospodárskou situáciou na Slovensku, v Čechách a Maďarsku. Dôvodom zlého výsledku na Slovensku budú pravdepodobne čoraz častejšie rozpory v Dzurindovej koalícii,“ konštatuje Der Standard.
Autor: mar