Po modlitbách oslavovali včera prívrženci Hamasu aj pred mešitou al-Aksá v Jeruzaleme. FOTO - REUTERS |
Palestínske hnutie Hamas tomu neutečie. Predseda samosprávy Mahmúd Abbás včera oznámil, že ho poverí zostavením vlády.
"Toto sme skutočne nechceli. Chceli sme byť opozíciou samosprávy a teraz sme samospráva," povedal denníku Jerusalem Post Jásir Mansúr, päťka na kandidátke Hamasu. Jeho postoj odráža názor mnohých v hnutí.
Už nepôjde o to, ako poslať na samovražednú misiu atentátnika, alebo ako zorganizovať protestný pochod v Gaze. Teraz pôjde o každodenné záležitosti: voda, odvoz odpadkov, zdravotníctvo, policajti a štátni zamestnanci.
To všetko stojí peniaze a palestínska samospráva hlási, že je na dne. Už na budúci týždeň potrebuje na výplaty policajtom. Skúsenosti hovoria, že ak im ju nedá, zoberú zbrane, obsadia úrady a peniaze si "vysedia".
Problém je v tom, že Hamas sa k peniazom len tak ľahko nedostane. Palestínčania žijú prevažne z peňazí, ktoré dostávajú od Európskej únie, Ameriky a Izraela. Tí nebudú priveľmi ochotní púšťať peniaze vláde, ktorá sa pravdepodobne dostane do diplomatickej izolácie.
Izrael síce včera prisľúbil, že samospráve pošle na budúci mesiac peniaze, ale to sa nemusí zopakovať. Hamas pritom išiel do volieb s heslom zlepšenia sociálnych pomerov Palestínčanov. Ako sa mu to podarí bez peňazí?
Otázna je aj pomoc Jordánska a Egypta, ktoré z arabských krajín najviac držali Palestínčanov nad vodou. Oba režimy idú tvrdo po radikálnych islamistoch a predstava, že by podporovali tých istých ľudí na územiach s nimi susediacimi, je pomerne nereálna. Aj preto sa Hamas snaží vystupovať ako nacionalistické a nie náboženské hnutie.
Riešenie dennej agendy si navyše vyžaduje komunikáciu s Izraelom. Ten sedí na kohútikoch k palestínskej vode, elektrine.
Palestínčania a Izrael majú spoločnú hranicu, doteraz relatívne slušne komunikovali aj spravodajské služby na oboch stranách. Práve bezpečnosť môže Hamas zradiť. Palestínske sily sú rozdrobené, niektoré frakcie sa nehlásia k obdobiu pokoja a nevie sa, či nepôjdu proti Hamasu. Včera v Gaze opäť na seba strieľali prívrženci Hamasu a porazeného hnutia Fatah. Palestínski policajti denníku Jediot Achronot povedali, že nevedia, či ich Hamas nepovedie do vojny.
Hamas si uvedomuje, že nie je v dobrej pozícii. Hnutie sa evidentne nepripravovalo na možnosť, že by zvíťazilo. Preto sa veľmi usiluje o dobré vzťahy so šéfom samosprávy Abbásom. Abbás má medzinárodné renomé a kým zostáva vo funkcii, Hamas má ešte slabú šancu na to, že sa s ním niekto bude baviť.