Pri priaznivom počasí presvetľujeme jadroviny. |
Za priaznivého počasia presvetlíme koruny starších jadrovín. Odrežeme suché a poškodené konáre a odstránime aj haluze, ktoré sú prekrížené, alebo rastú dovnútra koruny. Na stromoch necháme konáre rastúce vodorovne a šikmo, pretože sú najrodivejšie. Tie ani neskracujeme. Rezné rany zahladíme nožom a zatrieme balzamom.
Termín rezu ovplyvňuje aj rast drevín počas vegetácie. Po januárovom a februárovom reze budú rásť pomerne rýchlo. Rez v období pučania ich rast spomaľuje. Naopak, odrody ovocných stromov s bujným rastom je najlepšie rezať až skoro na jar.
Žerucha siata má vysoký obsah vitamínu C a betakaroténu a vyniká ostrou korenistou chuťou, ktorú spôsobujú glykozidy horčičného oleja. Na záhonoch síce rýchlo vybieha do kvetu, ale hlavný úžitok prinášajú rýchlené výsevy v zime a na jar na vrstve vlhkej buničitej vaty. Žeruchu pestujeme pri teplote 15 až 18 stupňov. Jej vňať zostrihávame po týždni. Pre plynulý zber vysievame semená raz do týždňa. Surová vňať je vhodná na posypanie chleba s maslom alebo na prípravu zmiešaného šalátu so špenátom. U nás je registrovaná odroda Dánska.
Ak to počasie dovolí, na skôr zrýľované záhony, do ktorých budeme vysádzať zeleninu, rozhodíme vrstvu dobrého kompostu. Pôdu tak obohatíme o živiny a počas vegetácie bude v dobrej sile. Dôležité je to pre veľmi skoré a skoré druhy zeleniny.
Orchidea vydrží vo váze celé týždne, ak s ňou správne zaobchádzame. Každý deň jej treba vymieňať vodu a umývať aj vázu, aby sa v nej nevytvárali riasy. Vždy po niekoľkých dňoch odrežeme koniec stonky. Kvety chránime najmä pred prievanom, ktorý spôsobuje ich rýchle vädnutie. Vhodné druhy orchideí si môžeme dopestovať sami.
V porovnaní s inými koreňovými zeleninami má najdlhšiu vegetačnú dobu zeler. Najskôr vysievame buľvový zeler - už koncom januára alebo vo februári. Úžitkové časti stopkatého a listového zeleru zberáme od augusta. Na trhu sa už objavujú odrody stopkatého zeleru so žltými jemnejšími stopkami, ktoré netreba bieliť. Buľvy tejto zeleniny možno dlho skladovať, listy a stopky však používame vždy čerstvé.
Zo silných jednoročných výhonkov drevín, ako je vtáčí zob, zlatovka a pajazmín, pripravujeme odrezky. V označených zväzkoch ich uchováme v chladnom vlhkom a tmavom prostredí. Na jar po rozmrznutí pôdy necháme odrezky zakoreniť. (lov)
FOTO - AUTOR
Orchidea rodu Phalaenopsis je vhodná na pestovanie v bytoch. |