Zimný rez egreša. FOTO - JÁN PAVLOVKIN
Rez ovocných drevín je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej celoročnej starostlivosti o ovocné dreviny. Pri nevhodnom ošetrovaní pôdy, zanedbanej ochrane proti chorobám, škodcom i burinám sa však môže prejaviť ako menej účinný. Ciele rezu počas života ovocného stromu sú rozdielne, obyčajne však má splniť tieto úlohy:
vytvarovať pevnú kostru stromu (nemusí to platiť pri niektorých tvaroch na slabšie rastúcich podpníkoch) a rozmiestniť účelne konáre, priviesť ovocné dreviny čo najskôr k rodivosti, udržiavať koruny v rozmeroch zodpovedajúcich zvolenému sponu výsadby a systému pestovania; umožniť optimálne osvetlenie a prevzdušnenie všetkých častí koruny stromu, čo blahodarne pôsobí na úrodnosť a obmedzuje výskyt niektorých chorôb i škodcov, dosiahnuť fyziologickú rovnováhu medzi rastom a rodivosťou, stabilizovať vysoké úrody kvalitného ovocia bez výrazných výkyvov v jednotlivých rokoch, zlepšiť zdravotný stav a predĺžiť životnosť výsadieb. Pri všetkých v jeseni vysadených stromčekoch a kríkoch robíme rez už v jesennom období alebo skoro na jar. Významne totiž vplýva na ich ujatie a rast v prvom vegetačnom období. Dbáme pritom na zvolený pestovateľský tvar a dôležité je aj zatieranie rán.
Jadroviny upravujeme rezom väčšinou v predjarí, kôstkoviny od začiatku do konca kvitnutia, a najmä po zbere úrody, aby stromčeky netrpeli glejotokom. Častou chybou pri predjarnom reze, predovšetkým na jabloniach v záhradkách, je výrazné skracovanie všetkých vlaňajších výhonov (20 centimetrov a menej, ako aj kratších čapíkov). Následkom takéhoto rezu býva koruna v ďalšom roku prehustená jednoročnými výhonkami. Strom potom nerodí, alebo len veľmi málo, pretože kvety a plody väčšiny odrôd jabloní sa tvoria až na dvojročnom dreve. Správne je jednoročné výhonky neskracovať, ale radšej ich ohýbať do vodorovnej polohy.
V predjarí robíme aj rez ríbezlí, egrešov a josty. Ukončiť by sme ho mali do 15. marca. Cieľom je správne formovanie kríka alebo stromčeka. Skracujeme aj vybrané výhony malín raz rodiacich odrôd. Aj konce výhonov skrátime asi o 7 centimetrov, pri remontantných odrodách odstránime odrodenú časť až po prvý púčik. Na černiciach, napríklad odrody Thornfree, necháme tri až štyri základné výhonky (mierne ich skrátime asi o tretinu) a sekundárny (bočný) obrast zrežeme za piatym púčikom. Rez v predjarí znáša dobre aj lieska veľkoplodá. Orech kráľovský režeme až na prelome apríla a mája, keď sú letorasty dlhé v priemere sedem centimetrov.
Autor: Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.