Prečo žiadame, aby bol odvolaný minister kultúry

Za posledných 15 rokov dostali umelci tvrdú školu kapitalistickej reality. Existenčný náraz po novembri bol tvrdý, ...

Za posledných 15 rokov dostali umelci tvrdú školu kapitalistickej reality. Existenčný náraz po novembri bol tvrdý, umelci museli spôsob obživy zmeniť, umenie však nezaniklo. Väčšia alebo menšia nespokojnosť bola s každým ministrom po novembri. Po príchode ministra Tótha však animozita nadobudla neudržateľnú intenzitu. O čo teda v konflikte ide?

Začnem tým, v čom som zainteresovaný ja, teda v Slovenskom centre dizajnu. Naším prvoradým cieľom bolo založenie dokumentačného strediska a postupné zhromažďovanie zbierok (podotýkam, že najmä z darov) pre umelecko-priemyselné múzeum. Už desiatky rokov pociťujeme absenciu tejto inštitúcie. Národná galéria túto činnosť nesupluje, stav pamiatok z tejto oblasti je alarmujúci. Nechceli sme SCD ako agentúru, ktorá by usporadúvala koktaily vo firmách a sprostredkovala zákazky. To vie naozaj robiť lepšie súkromná firma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naše snahy niekomu prekážali

Takáto súkromná firma, samozrejme, najlepšie funguje za štátne prostriedky. Tam bol kameň úrazu: naše snahy niekomu prekážali a usiloval sa SCD zlikvidovať. Tieto sebecké chytráctva nás pobúrili. Keď pán Mašek vlani v septembri oznámil pani Hubovej, že dizajncentrum zruší, začali sme protestovať. Pán minister hovorí, že príčinou problémov je zlá komunikácia. Súhlasím. Prvý otvorený list od nás dostal 26. 9. 2005. Ignoroval ho. Ignoroval aj ďalšie dva. Ak ignoroval list, ktorý podpísali neprehliadnuteľní odborníci, pýtam sa ho, prečo nehľadá príčinu v sebe. Niet žiadneho zápisu zo stretnutí, žiadnych listov.

Pán minister Tóth sa odvoláva na ekonomických ministrov, čo dovolia a čo nie. Sú to zrejme autority, ktorých slovo je takmer rovnocenné zákonu. Nemôžu sa znížiť k niečomu takému, ako je debata s umelcami. Problém dostavby novej budovy SND je nafúknutý. Akoby táto nešťastná budova bola najväčším problémom slovenskej kultúry! Je to posledný danajský dar komunistov kultúre, pripomína nášľapnú mínu. Divadelníci vidia, že mnoho nezískali. Strata Divadla P. O. Hviezdoslava a strata administratívnej budovy na Gorkého nevyvážia zisk.

SkryťVypnúť reklamu

Je tu ešte niečo, čo treba chrániť - "génius loci". Prvý raz som bol v tom divadle na predstavení Diabol a Pán Boh v polovici šesťdesiatych rokov, v ktorom žiaril Ctibor Filčík. Dominik Tatarka vtedy v Kultúrnom živote živo opísal Filčíka v koženom kostýme a napísal, že bol "bohovský". Lovím len vo svojej študentskej pamäti, takže moje spomienky môžu byť nepresné. Ale čože už môže absolvent slovenských umeleckých škôl hovoriť efektívnym manažérom, ktorí majú na všetko stručnú a pohotovú odpoveď!

Ako chce, aby sme mu dôverovali?

Na stretnutí s umelcami pán Tóth povedal: Ja budem ten minister, ktorý divadlo dostavia. Znelo to priam výhražne. Problém dostavania je problém financií a treba tam vraj ešte 900 miliónov. Ako sa dospelo k tejto sume? Vysvetlite mi to, ekonomickí racionalisti! Nemohol sa vymyslieť úsporný režim, v ktorom sa mohla budova sprevádzkovať? Pán minister Tóth nám hovoril, že len zakonzervovanie budovy stojí ročne 80 miliónov. Hrubá stavba stojí už z čias komunizmu. Toto naťahovanie je teda neefektívne.

SkryťVypnúť reklamu

Pán minister Mikloš na dostavbu požičal, musia sa predať budovy. Nie je to požičanie podivné? Nešlo tam skôr o predaj tých budov? Sám pán Malchárek prezradil, že po jeho predchodcovi ostala sekera zopár miliárd. To sa bude požičiavať aj ministerstvu hospodárstva? Treba sa pýtať. Konkrétne a nahlas. Tak nahlas, aby to počul aj pán minister financií. Nie však v rámci koalično-opozičného hádania.

Otázky a požiadavky, ktoré kladú umelci, nie sú len o grantoch a natrčenej ruke. Sú to závažné otázky od občanov, ktorí sú zväčša voličmi vládnucej koalície. Politici si dovolia toľko, koľko im dovolíme my, občania. Práve som sa dozvedel, že pán premiér zrušil Správcovskú spoločnosť SND. Ešte pred pár dňami hovoril pán Tóth o tom, že ju zrušiť nemôže, potom že ju "zmrazí", dnes je už nad slnko jasné, že ju zrušiť nechcel. Ako chce, aby sme mu dôverovali?

SkryťVypnúť reklamu

Pozrite si svoju starú poštu!

Pán minister síce rád používa zvrat "dal som a dám", nám však nedal zo svojho ani halier. Je správcom peňazí daňových poplatníkov. Teraz ustupuje a ponúka zmierlivé riešenia. Neskoro. Všetky šance premeškal. V osobných rozhovoroch preukázal úplnú neznalosť prostredia, ktoré má spravovať. Nepočúval. Ustupuje len pod tlakom, aj to nerád. Nie je ochotný priznať si ani najmenšiu chybičku. Keby bežní občania na vlastné oči videli diskusiu v dvorane ministerstva, videli by presne, o čo ide. Žiaľ, takáto televízna debata sa v STV nekoná, hoci sme zákonom nútení ju financovať. Údajne občan nemá záujem. Nuž mal by mať, a mal by sa takejto diskusie dožadovať. Nech tam pán minister predvedie svoju kompetenciu, tak ako ju predviedol na schôdzi vo dvorane svojho ministerstva, kam novinárov nepustil.

SkryťVypnúť reklamu

Už raz som pána ministra vyzval, aby odstúpil. Odpovedal, že samozrejme neodstúpi. Neodvolal ani pána Maška, hoci sme my, dizajnéri, vypočítali deväť bodov, pre ktoré to žiadame. Odpoveď znela: samozrejme neodvolám. Už nie je čas na nekonečné argumentovanie, bolo ho dosť. Som otrávený, musím pracovať a veci by sa mali pohnúť. Údajne sú pán premiér, koaliční ministri a poslanci nahnevaní, že sa vec medializovala a že sa do toho pletie opozícia a najmä nami milovaný pán Mečiar. Nech si pozrú svoju starú poštu a spomenú si na žiadosti o stretnutia, ktoré odmietli a spytujú si svedomie.

Už je to raz tak, hlas občana a voliča treba vypočuť. Aj keď sú to len rozmaznaní umelci. Majú pravdu, ale koho by už dnes zaujímala taká neefektívna hlúposť, ako je pravda. A tá je taká, že pán Tóth už nemôže byť ministrom kultúry, jeho ministrovanie je neefektívne.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ĽUBOMÍR LONGAUER(Autor je grafický dizajnér a profesor na UKF v Nitre)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu