Mikolášik už mal dohodnuté iné pracovné stretnutie v Bratislave a Beňová má chrípku.
Ich parlamentní kolegovia zatiaľ zvolili šéfa 46-členného vyšetrovacieho tímu, portugalského pravičiara Carlosa Coelho, a talianskeho socialistu Giovanniho Claudio Fava poverili vypracovaním stanoviska výboru.
Už prvé stretnutie, aj keď iba polhodinové, však vzápätí vyvolalo škriepku medzi kritikmi a podporovateľmi americkej zahraničnej politiky.
Podpredsedníčka výboru, britská liberálka Sarah Ludford navrhla, že by pred europoslancov mali predstúpiť aj také vysoké šarže ako americký viceprezident Dick Cheney či minister obrany Donald Rumsfeld.
Konzervatívec Charles Tannock jej však odkázal, aby nebola naivná: "Ešte sme ani poriadne o ničom nediskutovali, ale antiamerické kruhy už ukázali, o čo im naozaj ide," vyhlásil.
Slovenskí členovia výboru neskrývajú prekvapenie nad takýmto vývojom.
"Som realista, takže očakávam, že sa na tomto fóre môžu objaviť vystúpenia vo svetle politických postojov proti USA, ale aj tak verím, že nájdeme dostatok pokoja a služby pre demokraciu na to, aby sme cez tento výbor prispeli ku pravde," povedal Miroslav Mikolášik.
Monika Beňová si myslí, že výbor by sa mal zamerať predovšetkým na to, aký podiel viny nesú na celej záležitosti samotné európske vlády. "Je mi jasné, že ide o veľmi citlivé informácie, ale Slovensko by malo urobiť všetko pre to, aby dokázalo, že s týmto prípadom nemá vôbec nič spoločné," povedala.
Beňová chce budúci týždeň priamo u ministra obrany Juraja Lišku zisťovať, či slovenská vláda vyšla v ústrety CIA, pri protiteroristických aktivitách americkej tajnej služby.
Podľa doterajších úvah umožnili prelety CIA viaceré európske štáty. Najväčší tieň podozrenia na existenciu tajných väzníc v Európe padá na Poľsko a kandidujúce krajiny Rumunsko a Bulharsko.
Autor: Lucia Kubošová, Brusel