Radza al- Sanie. FOTO - SITA/AP |
Podľa znalcov ženskej literatúry má kniha Radzy al- Sanie zo Saudskej Arábie Dievčatá z Rijádu ďaleko od otvorenosti Sexu v meste, ale na miestne pomery je to niečo nevídané. Štyri mladé ženy z Rijádu sa odmietajú podriadiť jednému z najkonzervatívnejších režimov na svete a žijú ako väčšina mladých ľudí v ich veku na Západe.
Chodia na večierky, nezáväzne randia, cestujú po svete a sem-tam si vypijú. Pri tom všetkom hľadajú pravú lásku. Na rozdiel od hrdiniek Sexu v meste, ktoré bez problémov diskutujú o svojich sexuálnych zážitkoch trebárs v preplnenej reštaurácii, sú Dievčatá z Rijádu oveľa zdržanlivejšie. Agentúra Reuters píše, že hovoria skôr o citoch a maximálne o svojich sexuálnych predstavách. Jedna z nich ich má však také farbisté, že sa s ňou pre ne manžel rozvedie.
Miestne médiá podriadené vládnucej kráľovskej rodine sú zhrozené. Autori kritík priznávajú, že knihu nikdy nečítali, ale sú z duše presvedčení, že poškodí morálny vývoj mladých žien. Na oveľa slobodnejších arabských blogoch však zaznievajú názory, že kniha len odráža realitu a ľudia v Saudskej Arábii by konečne mali prestať predstierať, že je to inak. Al- Sanie totiž tvrdí, že všetky jej príbehy písané formou blogu sú z reálneho života a počula ich od svojich priateliek.
V Saudskej Arábii knihu nekúpite: dá sa zohnať len pirátska, oxeroxovaná kópia. V oveľa liberálnejšom Libanone však chystajú už jej tretie vydanie. Knihu 24-ročnej Saudskoarabky Radzy al- Sanie pritom na trh uviedli len pred necelými tromi mesiacmi.
Za ten čas už stihla stratiť mnohé priateľky. Kamarátstvo s odvážnou Radzou vraj znižuje ich šance na vydaj. Dobrý vydaj je totiž v Saudskej Arábii pre ženy najvyššia méta. Zároveň cesta, ako sa dostať von. Miestne ženy nemôžu bez mužského príbuzného ani na krok, nemajú nárok na vodičský preukaz a o tom, že by sa stretli s cudzím mužom osamote, môžu len snívať. Je jasné, že takúto krajinu šokuje, keď mladá autorka opisuje, ako sa jedna z jej hrdiniek prezlečená za muža preváža po celej krajine a dopraje tak svojim priateľkám trochu slobody.
Iná zase trpí, lebo matke jej priateľa prekáža, že je polovičná Američanka. Ďalšia zistí, že muž, za ktorého sa vydala, miluje inú (pred svadobnou nocou ju matka vystríha, aby neprišla hneď o panenstvo, pretože jej muž ju bude potom považovať za "ľahkú") a keď sa s ňou rozvedie, rodina ju ukrýva doma.
Al- Sanie vo svojej knihe hovorí aj o homosexualite, ktorá je tiež v Saudskej Arábii stále tabu. Scéna, keď otec tlčie vlastného syna po tom, čo sa mu priznal, že je gay, patrí podľa tých, čo knihu čítali, medzi najsilnejšie.
Mladú autorku miera odporu k jej knihe šokovala. Zároveň ju teší podpora. Agentúre Reuters povedala, že jej napísal otec mladej rozvedenej ženy. Keď si prečítal knihu, pochopil, čím prechádza jeho dcéra a rozhodol sa, že nebude trvať na tom, aby žila tak, ako káže tradícia. Rozvedená žena je v Saudskej Arábii považovaná za hanbu rodiny, a tak sa s ňou aj nakladá.