Záber z pripravovaného filmu Juraja Nvotu Muzika. FOTO - ARCHÍV
Stredometrážny dokument Mesto lietajúcich slov režisérky Martiny Diosi bol prvou premiérou jedného z 37 hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré boli prezentované ešte len ako projekty na minuloročnom Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava.
V roku 2006 by nemal byť osamotený. Ďalším dokončeným filmom - a posledným, na ktorého produkcii sa spolupodieľala Slovenská televízia - je dokument Mednyánszky režiséra Vladimíra Štrica. Je to film o živote a diele maliara Ladislava Mednyánszkeho, jediného Stredoeurópana, ktorý vystavoval svoje diela na rovnakých salónoch ako svetoví impresionisti. Premiéru bude mať 1. februára v STV.
Skrátka neprídu ani návštevníci kín. V roku 2005 malo premiéru sedem slovenských a koproduk-čných celovečerných filmov, z toho dva dokumentárne (1 z nich na DVD). V roku 2006 by ich malo byť o tri viac. A čo je potešiteľné, dve tretiny z nich sú slovenské alebo majoritné. Tri uvidíme už v prvom štvrťroku. V polovici februára bude mať premiéru slovensko-český dokumentárny film Iné svety režiséra Marka Škopa. Film nakrútil v šarišskom regióne a skúma jeho jedinečnú rozmanitosť.
Švankmajer príde s hororom
O týždeň neskôr sa dostane do kín česko-slovenský filozofický horor Jana Švankmajera Šílení s Pavlom Liškom, Janom Třískom, Aňou Geislerovou, Martinom Hubom a Stanom Dančiakom, voľne inšpirovaný poviedkami E. A. Poa - Zaživa pochovaný a Šialený psychiater. Medzinárodná premiéra filmu bude už tento týždeň na pres-tížnom MFF Rotterdam.
Koncom marca sa dostane do kín nemecko-britsko-belgicko-slovenská komédia Zbohom, Harry režiséra Roberta Younga. Doteraz sa o nej písalo pod názvom Bez snehu. Ak si pri názve spomeniete na skvelý Hitchcockov film Problémy s Harrym, ste na dobrej stope. I v tomto filme je v centre príbehu vykopaná a zahrabaná mŕtvola. Tentoraz však ide o komika Harryho Hacketta a únoscovia chcú výkupné od jeho vdovy.
V lete bude mať premiéru najnovší dokument Pavla Barabáša nakrúcaný HDV technológiou - Jaskyňa. Venezuelská stolová hora Chimantá je logisticky jedno z najmenej dostupných miest na Zemi. Na jej povrchu sa vyskytujú veľké množstvá rastlinných a živočíšnych endemitov, ktoré možno nájsť len tu.
Ďalšie celovečerné filmy by mali slovenskí diváci vidieť na jeseň. Na september je naplánovaná premiéra adaptácie rovnomennej predlohy Petra Pišťanka Muzika. Juraj Nvota v nej režisérsky viedol Luboša Kostelného, Táňu Pauhofovú, Mariána Geišberga a Csongora Kassaia. Jadro príbehu tvoria traja muzikanti, ktorí sa rozhodnú dosiahnuť úspech a sebarealizáciu v hudobnom šoubiznise. Jeden z nich má zvlášť tragikomický osud, má talent, ale divoko sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov.
Jaro Vojtek na hranici
O dva roky neskôr, ako bolo plánované, sa dostane do kín i celovečerný debut absolventa filmovej réžie VŠMU Róberta Švedu Démoni - zároveň je jeho absolventským filmom. Tento komorný príbeh sa pokúša nájsť pochopenie okolitého sveta cez obsesie a úchylky. Jeho hrdinkami sú tri ženy.
Na október je plánovaná i premiéra celovečerného debutu Pavla Korca Keep Smiling. Počas štyroch pekelne horúcich dní v ňom odhaľuje sympatická novinárka záhadu, ktorá ju prekvapí na streche výškovej budovy. Záver roka bude zase patriť druhému celovečernému dokumentu Jara Vojteka (My zdes) s názvom Hranica. Zavedie nás na východ Slovenska. V augustovú noc roku 1946 tam bola dedina Slemence rozdelená Červenou armádou na dve časti. Jedna časť - Veľké Slemence - zostala na Slovensku, druhá pripadla Ukrajine. Ostnatý drôt, bezohľadne natiahnutý medzi domy, rozdelil nielen cintorín, majetky, ale aj najbližšie rodiny na desiatky rokov, niekedy dokonca navždy.
Na konci roka by sa mal premietať aj film Slavomíra Bachratého Final Spot a niekedy v druhom polroku sa dostane do kín i belgicko-taliansko-slovensko-francúz-sky koprodukčný film Piatok alebo iný deň režiséra Yvana Le Moine, ktorý bol uvedený v súťaži MFF Bratislava 2005 a písali sme už o ňom v súvislosti s jeho uvedením v Locarne.
Prísľubom je, že ďalších trinásť premiér je plánovaných na rok 2007. I keď sú medzi nimi i štyri celovečerné dokumenty, je to počet, aký sa vyrábal v časoch plánovaného hospodárstva na Kolibe. Zostáva len dúfať, že nové filmy si získajú stratenú priazeň domáceho publika.
Autor: MIRO ULMAN(Autor je filmový publicista)