Na totality a zdevastované krajiny je macher. Komunistické Rumunsko opustil tri mesiace predtým, než padol režim Nicolaea Ceausesca. Bosnu a Hercegovinu kriesil po vojne, ktorá zabila viac ako štvrťmilióna ľudí a takmer dva milióny vyhnala z domovov. A prispel k obnove Afganistanu, keď ho Američania zbavili Talibanu.
"Totalitné vlády sú rovnaké, aj keď každá má svoje osobitosti," hovorí 54-ročný americký veterán medzi diplomatmi Michael Parmly. "Hovoria k ľuďom, ale nepočúvajú ich." Parmly väčšinu svojej 28-ročnej kariéry strávil v úlohe poradcu nových demokracií.
Teraz sa snaží hovoriť s Kubáncami o tom, že ani éra Fidela Castra nebude trvať večne. Heslá o slobode nechal veľkými písmenami zvečniť na oknách budovy svojho úradu. V Havane, kde elektrina viac nefunguje ako funguje, žiaria jeho neóny ako svetlo na konci tunela.
Michael Parmly vedie od septembra minulého roka v Havane Záujmovú sekciu Spojených štátov, teda neoficiálne veľvyslanectvo krajiny, ktorá je s kubánskym režimom už desaťročia na nože. Do Fidela Castra sa pustil bez zábran. Jeho neónová vojna rozčúlila vodcu revolúcie do bezvedomia. "Je to idiot, bandita a smiešna figúrka," odkázal mu Castro. Pre vodcu a jeho prisluhovačov je rovnaký ako jeho predchodca James Cason, ktorého prezývali "tyran".
Michael Parmly sám o sebe hovorí, že sa od svojho predchodcu líši. Má iný štýl. Vyjadruje sa diplomatickejšie a medzi diplomatmi získal povesť elegána. So striebornými vlasmi a vkusnými oblekmi sa na prvý pohľad líši od kolegov, ktorí vo vlhkej a horúcej Havane najradšej nosia biele košele. Rovnako prirodzene sa pohybuje aj medzi obyčajnými Kubáncami. Po španielsky sa s nimi rozpráva, keď sa prechádzajú po promenáde Malecón, oslovuje ich na nedeľnej omši, v divadle či na trhu. "Ja nerád hovorím, ja rád počúvam," tvrdí Parmly. Počul to už veľakrát. Vie, že zmena na ostrove slobody sa blíži.