BRATISLAVA - Parlamentný výbor pre sociálne veci neodporúča schváliť novelu zákona o štátnej službe tak, ako ju navrhol minister financií Ivan Mikloš. Minulotýždňové hlasovanie výboru, ktorý sa novelou podrobne zaoberal, je signálom pre poslancov, ako sa pri rozhodovaní o osude zákona zachovať. V prípade, že ministrov návrh parlament schváli, zväčší sa možnosť politikov obsadzovať niektoré miesta v štátnej správe.
Predseda sociálneho výboru Július Brocka z KDH hovorí, že "neodporúčanie" výboru nemusí nič znamenať. Vo výbore totiž vládna koalícia stratila väčšinu. No "je to veľký signál", mieni Brocka a podotýka, že v pléne to koalícia bude mať ťažké. Zoltán Horváth z SDKÚ, ďalší člen výboru, si myslí, že parlament novelu prijme.
Opozícia tomu chce zabrániť. Predmetom sporu je najmä návrh, aby aj miesta vedúcich ministerských úradníkov - "predstavených" - obsadzovali ministerstvá. Dnes to robí od ministerstiev nezávislý Úrad pre štátnu službu. Predseda úradu Ľubomír Plai a opoziční poslanci za novelou vidia snahu rozšíriť politický vplyv na štátnu správu, ministerstvo financií argumentuje potrebou odbyrokratizovať ju.
Po septembrových voľbách môže vzniknúť úplne iná vláda, čo podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimila Podstránskeho svedčí o tom, že novelu "koalícia nepripravila pre seba".
Horváth hovorí, že opozícia si ešte nevie predstaviť, aké ťažkosti môžu nastať, keď nový minister nemôže vymeniť niektorých svojich podriadených.
Ľubica Navrátilová zo SF to považuje za "krátkodobé myslenie". Priznáva, že minister musí mať okolo seba "verných", ale nie je možné, aby štátni úradníci "neustále žili v napätí, že budú odvolaní".
V kuloároch sa hovorí, že niektorý z koaličných poslancov môže navrhnúť zrušenie celého Úradu pre štátnu službu. Najmenej raz sa k niečomu podobnému schyľovalo, keď to ministerstvo práce mienilo navrhnúť ako jeden z variantov "zefektívnenia štátnej služby". SMK a aj KDH sa však postavili proti.
Brocka ani Navrátilová návrhu na zánik úradu nádej na úspech nedávajú. (joč)