Po tragédii občas odstúpi minister

BRATISLAVA - V niektorých štátoch po podobnej tragédii, akou bolo letecké nešťastie na Slovensku, odstúpi minister. Stalo sa to aj predvčerom, keď v Čiernej ...

Trosky havarovaného slovenského vojenského lietadla An-24 pri dedine Hejce. Zo 43-člennej posádky prežil len jeden. Lietadlo sa vracalo z kosovskej Prištiny na košické letisko. FOTO - TASR/EPA


BRATISLAVA - V niektorých štátoch po podobnej tragédii, akou bolo letecké nešťastie na Slovensku, odstúpi minister. Stalo sa to aj predvčerom, keď v Čiernej Hore havaroval vlak a zabilo sa 44 ľudí. Minister dopravy okamžite rezignoval a povedal, že "ako minister pri takom veľkom nešťastí nesiem zodpovednosť". Haváriu podľa vyšetrovateľov zapríčinil ľudský faktor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorca slovenského ministra obrany Juraja Lišku na otázku, aký je jeho názor na demisiu ministra po veľkom nešťastí, povedal, že minister "bol, je a bude pripravený niesť politickú zodpovednosť za udalosti vo svojom rezorte". Zároveň však podľa Mikleho chce, aby sa tragédia čo najskôr vyšetrila.

SkryťVypnúť reklamu

Svoj názor na odstupovanie ministrov po tragédiách odmietla povedať aj Liškova materská strana SDKÚ. Jej hovorca Martin Maťko vyhlásil, že platí to, čo "prezentoval minister obrany".

Podpredseda SMK Gyula Bárdos by tragédiu v Čiernej Hore a na Slovensku neporovnával. "Je na ministrovi, či to považuje za krok, ktorý treba urobiť." Považuje za rozdiel, či tragédiu zaviní ľudský faktor, alebo technická porucha. Pri poruche by sa prikláňal k demisii.

Podpredseda KDH Vladimír Palko sa nevyjadril, lebo tému vníma ako nevhodnú v súvislosti s dnešným pohrebom vojakov.

Politológ Miroslav Kusý považuje demisiu ministra v Čiernej Hore za "vysoko kultúrny postoj" aj preto, lebo na Balkáne nie je bežný.

Minister môže podľa Kusého rezignáciu ponúknuť, ale premiér a prezident ju môžu odmietnuť. Na Slovensku však demisiu ministrov nevyžaduje ani verejnosť, lebo ministri neodstupovali ani vtedy, keď "tu boli oveľa horšie veci".

SkryťVypnúť reklamu

Politológ Grigorij Mesežnikov súhlasí, že by demisia je gestom, ktoré "dáva najavo spolupatričnosť s pocitmi občanov, prejavuje vysokú mieru identifikácie s pozostalými".

Mesežnikov zdôrazňuje, že v takomto prípade minister nekončí ako politik, lebo "nejde o priznanie viny", dokonca môže vyvolať sympatie voličov. Na Slovensku takéto gesto neočakáva.

Okrem ministra v Čiernej Hore odstúpil v minulosti napríklad aj portugalský minister verejných prác pre zrútenie mostu postaveného pred sto rokmi. (mož)

Stále viac sa hovorí o chybe pilota

BRATISLAVA - V armádnych kuloároch aj medzi leteckou verejnosťou prevláda názor, že za tragickou haváriou An-24 je pravdepodobne chyba pilota. Okrem iného tomu nasvedčuje aj fakt, že tesne pred pristátím prešiel na režim pristávania bez navádzania. To znamená, že viditeľnosť považoval za takú dobrú, že nepotreboval spoluprácu zo zeme a prevzal zodpovednosť za pristávací manéver na seba. Veliteľ vzdušných síl Juraj Baránek potvrdil, že v čase havárie bola na mieste dohľadnosť 30 kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne miesta stále odmietajú prezradiť čokoľvek, čo sa týka vyšetrovania. "Nemáme nijaké predbežné závery," povedal hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. Vyšetrovacia komisia stále skúma dáta z čiernej skrinky a trosiek. Zatiaľ nebola vylúčená nijaká alternatíva. Znamená to, že zostávajúce lietadlá antonov stále nelietajú.

Zisťovanie technických príčin katastrofy riadi špeciálna komisia, v ktorej sú znalci, lekári, vojenskí piloti či právnici. Vymenoval ju minister obrany. Rezort mená členov nezverejnil s tým, že sa to nerobí ani v iných prípadoch. Jeden z členov komisie odmietol odpovedať na otázky SME s tým, že dostal "vážne varovanie od prokurátora". Práve vojenská prokuratúra riadi vyšetrovanie a čaká na výsledky práce komisie. Jej šéf Mikuláš Gardecký vylúčil, že by dozorujúci prokurátor zakázal vyjadrovať sa pre médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Vo veci už bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Ide o bežný postup. (rp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 667
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 443
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 367
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 437
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 644
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 951
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu