Pápež Benedikt XVI. počas včerajšej generálnej audiencie, kde bola zverejnená jeho prvá encyklika. FOTO - ČTK/AP |
Prvá encyklika pápeža Benedikta XVI. je na svete. Po deviatich mesiacoch v úrade zverejnil pápež dielo, ktoré je považované za akési vládne vyhlásenie nového pontifika a naznačuje priority jeho ďalšieho pôsobenia. Encyklika je pre cirkev a veriacich záväzný dokument, nepovažuje sa však za "neomylný". Tá Benediktova sa volá: Boh je láska.
Keď v roku 1979 vydal prvú encykliku Ján Pavol II., písal v nej o univerzálnosti ľudských práv a podľa odborníkov tak stanovil hranice pre moskovské komunistické impérium. Od konzervatívneho Benedikta XVI. sa očakávalo, že sa bude venovať kontroverzným témam, ktoré už vo svojich kázniach a príhovoroch spomenul, napríklad bioetika alebo "diktatúra relativizmu".
Nestalo sa. Benedikt XVI. si ako tému vybral lásku a dobročinnosť a mnohých vysokých predstaviteľov Vatikánu prekvapil. V 80-stranovom diele rozvádza dobročinnosť ako prirodzenú potrebu kresťana a venuje sa rozporom medzi fyzickou a duševnou láskou. Láska medzi Bohom a človekom a ľuďmi navzájom je podľa neho dôležitá hlavne vo svete, kde sa v mene Boha podporuje nenávisť a násilie, napísal podľa agentúry DPA pápež v jedinej narážke na terorizmus.
Prvé reakcie cirkevných hodnostárov sú pochvalné. Benedikt XVI. potvrdil povesť brilantného teológa, ktorý v čele Kongregácie pre náuku viery napísal niekoľko dokumentov. Podľa odborníkov je encyklika jasná, zrozumiteľná a obsahuje silné posolstvá.
Na rakúskeho kardinála Christopha Schönborna dielo silno zapôsobilo. Ocenil, že pápež "vo svojej prvej encyklike nerieši veľa morálnych alebo poučných otázok, ale hovorí, čo je blízke srdcu kresťana: že Boh je láska, že človek bol stvorený pre lásku a v láske nájde svoje naplnenie," povedal pre rakúsku ORF.
Predseda Pápežskej rady pre jednotu kresťanov, kardinál Walter Kasper si myslí, že to bude veľmi dôležitá encyklika. "Celý svet očakáva túto encykliku. Témou je charita a láska, čo je základná téma práve pre ekumenizmus," povedal pre Vatikánsky rozhlas.
Benedikt XVI. sa rozhodol pokračovať v diele svojho predchodcu Jána Pavla II., ktorý začal pracovať na téme kresťanskej lásky. Už dnes však hovorí, že ho nebude nasledovať v počte encyklík. Ján Pavol II. ich napísal štrnásť.
Čo obsahuje
Katolícka cirkev sa neusiluje o riadenie štátov či o stanovenie verejnej politiky, nemôže však zostať nečinná, ak ku zmierneniu utrpenia vo svete môže prispieť svojou charitatívnou činnosťou, píše pápež Benedikt XVI. V kontexte všetko zahrňujúcej duchovnej lásky tiež ocenil pozitívnu stránku ľudských túžob a erotickej lásky.
Prvá časť dlho očakávaného takmer 80-stránkového spisu je zasvätená definícii lásky ako božieho daru. "Dávať lásku tým, ktorí ju potrebujú, je súčasťou samotnej existencie cirkvi," zdôrazňuje Benedikt XVI. Pripúšťa síce, že hľadanie spravodlivejšieho štátu i spravodlivejšej spoločnosti je doménou politiky, zároveň však uisťuje, že "láska a dobročinnosť budú i v tej najspravodlivejšej spoločnosti vždy potrebné."
"Láska je jedinečná skutočnosť obsahujúca i ďalšie skutočnosti," konštatuje ďalej dokument, v ktorom pápež uznáva i fyzickú lásku medzi mužom a ženou. Zároveň však odsudzuje "klamstvo" lásky poníženej iba na sexuálny styk. Láska má smerovať k spojeniu tela a ducha manželstvom, v ktorom muž a žena napĺňajú svoj "hlboký osud."
(čtk)