Johnny Cash. FOTO - REUTERS |
Tri roky po smrti Johnnyho Casha sa vo veľkom spomína na legendu americkej hudby. Už len pre úspešný biografický film Walk The Line, ktorý prednedávnom zožal veľký úspech na glóbusoch. A onedlho by mal konečne vyjsť toľko očakávaný piaty diel American Recordings V, zložený z pesničiek, ktoré Cash nahral tesne pred smrťou.
Okrem toho sa nedávno v českom preklade objavila hodnotná biografia od Steva Turnera s názvom Muž jménem Cash o bardovi americkej country, ktorý svojou hudbou dokázal prekročiť žáner a osloviť mnohých ľudí. "Bol jedinečný ako snehová vločka," charakterizoval Kris Kristofferson svojho blízkeho priateľa. Skutočne. Cashov hutný hlas a jeho piesne sú aj dnes natoľko osobité a unikátne, že nie je možné zameniť si ho s iným interpretom.
Životopis popisuje pomerne zložitú a bolestivú cestu, po ktorej musel Cash prejsť, aby sa stal povestným Mužom v čiernom. Cash z neho vychádza ako hrdina, ktorý sa však musel prehrýzť cez mnohé prekážky vrátane tých, ktoré si zavinil sám. Prešiel ťažkými závislosťami od liekov a alkoholu. Mal problémy so zákonom, niekoľkokrát strávil noc za mrežami. Nebyť jeho druhej manželky June Carter Cashovej, už dávno by sa o ňom hovorilo v minulom čase.
Pomerne veľké miesto venuje Turner Cashovej kresťanskej viere, ktorá mu pomohla dostať cez problémové obdobia. Jeho svetonázor formovalo prísne náboženské prostredie amerického juhu. Podobným vývojom prešli aj rokenroloví spolupútnici Elvis Presley, Carl Perkins alebo Jerry Lee Lewis, ale on sa k viere stále vracal, po jednej z ťažkých životných kríz sa dokonca stal znovuzrodeným kresťanom.
Turner však pripomína, že nikdy svoje presvedčenie nezneužil na moralistické kázanie. Bol človekom dvoch polôh - v jednej ruke držal pištoľ, v druhej Bibliu. Ako dokázal byť pobožný, tak aj svetský. Ale ako umelec a človek chcel byť vždy pravdivý. A nikdy nespieval o plyšových medvedíkoch ako Elvis, vtipne dodávajú jeho priaznivci.
Kniha popisuje jeho krátku vojenskú kariéru, krach prvého manželstva, všíma si prvotné úspechy, vzájomné priateľstvo s Bobom Dylanom, zranenie sposobené domácim pštrosom alebo vykázanie z Nashvillu. Je obdivuhodné, ako sa Cashovi vždy podarilo objaviť po rokoch nečinnosti - do povedomia ho napríklad vrátili dva albumy nahrané na živých vystúpeniach vo väzniciach Folson Prison a San Quentin. "Cash bol svätcom, ktorý bol rád v spoločnosti hriešnikov," citoval autor knihy Bona, speváka U2.
Ale najväčší comeback sa mu podaril desať rokov pred smrťou. Odpísaného umelca zo začiatku 90. rokov zrevitalizoval producent Rick Rubin a nahral s ním päť akustických albumov. Spevákove posledné nahrávky boli aj víťazstvami nad jeho ťažkými chorobami, ktorými trpel v posledných rokoch. Raritná nervová choroba ho pripútala na invalidný vozík, jeho hlas zoslabol, postupne strácal zrak a nakoniec prišiel aj o svoju milovanú ženu, ktorá zomrela iba niekoľko mesiacov pred jeho koncom.
Kniha mala byť pôvodne autobiografiou, ale po Cashovej smrti sa Turner musel nakoniec uspokojiť s archívom a výpoveďami svedkov. S druhotnými materiálmi však narába zručne, neskresľuje fakty ani sa nesnaží ospravedlniť rôzne Cashove prešľapy. Spolu s autobiografiou Cash z roku 1998 je The Man Called Cash tým najlepším o živote Muža v čiernom, ktorý napriek nepriaznivému osudu vždy dokázal prejsť na svetlú stranu ulice.