Pivot Hlavtúr: Nechceme si spraviť hanbu

Slovenskí hádzanári letia dnes do Bazileja, zajtra ich v prvom zápase majstrovstiev Európy čakajú dvojnásobní majstri sveta FrancúziZajtra večer sa slovenskí hádzanári v druhom najväčšom švajčiarskom meste Bazileji konečne dočkajú prvého štartu na vrchol

Peter Hlavtúr (vľavo) v súboji so Švajčiarom Rüdim Joderom počasprípravého stretnutia v Bratislave. FOTO - ČTK


nom podujatí. Predchádzajúcich 11 kvalifikačných pokusov nijaký úspech neprinieslo. Až vlani v januári sa výber Petra Hatalčíka nečakane suverénne prehrýzol cez prvú fázu v poľskom Radome, aby potom v nervy drásajúcom júnovom play off s Rakúskom konečne prelomil postupovú kliatbu. Po prvý raz od osamostatnenia sa tak Slováci predstavia medzi elitou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po košickom rozuzlení kvalifikácie nikto netušil, aký kúsok nám žreb ME vo Švajčiarsku prichystá. Do skupiny B nám prihodil úradujúcich majstrov Európy Nemcov a dvoch majstrov sveta: Francúzov (1995, 2001) a Španielov (2005).

SkryťVypnúť reklamu

"Keď som počul tie mená, bolo mi do smiechu. Tak ironicky. Prvý raz sa niekam prebojujeme a dostaneme takúto skupinu," krútil hlavou krátkom pred odchodom do Bazileja Peter Hlavtúr, najlepší pivot Slovenska za uplynulý rok. "Aj preto je zbytočné klásť si nejaké konkrétne ciele. Vo Švajčiarsku nám nepôjde o skóre, ale viac o hru. Chceme predviesť dobrú hádzanú. Takú, aby ľudia nepovedali, že sme si tam urobili hanbu. Aby boli spokojní aj tí, ktorí hádzanej rozumejú," tvrdí 30-ročný pivot BSV Bern Muri.

Vo Švajčiarsku hrá ligu už tretí rok, no aj pre neho budú duely v St. Jakobshalle premiérové. "Je to viacúčelová hala, v ktorej sa hádzaná zvyčajne nehráva. Šampionát bude výnimkou."

Má kapacitu 8500 miest a podľa posledných správ organizátorov by mala byť vypredaná. "Do Nemecka i Francúzska je z Bazileja len pár kilometrov. Fanúšikovia to budú mať na skok. Dopredu sa pripravujeme na to, že nás čaká nepriazeň publika. Na druhej strane môže to byť aj výhoda. Taká atmosféra motivuje," tvrdí obrovitý Hlavtúr (194 cm, 99 kg), druhý najskúsenejší slovenský reprezentant. Zajtrajší otvárací duel proti Francúzsku bude jeho 96. v národnom drese (99 gólov), cez stovku sa prehupol len brankár maďarského Dunaferru Richard Štochl (127).

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálna stránka ME označila Slovákov za Dávida, ktorému skrížili cestu traja Goliáši. Na ktorého z nich sa Hlavtúr najviac teší? "Nerobím v tom rozdiel. Všetko sú to zvučné mená. Tam už si nenavyberáme. Mohol by to však byť príťažlivý šampionát. Vo Švajčiarsku je hádzaná po futbale a hokeji tretí najpopulárnejší šport. V St. Gallene, kde budú hrať domáci, bude na zápasy určite plno. Aj naša hala v Berne, kde hráme ligové zápasy, je vo väčšine prípadov skoro plná."

Slováci odlietajú k meste na rieke Rýn dnes napoludnie. St. Jakobshale, kde si už stihli zaspievať R.E.M, Beastie Boys či Bryan Adams, si otestujú na prvom tréningu večer o 18.00 h.

Program zápasov SR v B-skupine

Štvrtok - 18.00 h

Francúzsko - SLOVENSKO

Sobota - 14.00 h

SkryťVypnúť reklamu

SLOVENSKO - Nemecko

Nedeľa - 17.30 h

SLOVENSKO - Španielsko.

Všetky zápasy našich odvysiela STV 2 v priamom prenose.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu