Pohľad na zrútenú vlakovú súpravu v hornatej Čiernej Hore pripomínal pohodenú detskú hračku. Záchranné práce na mieste tragédie komplikoval hustý les a silný vietor. FOTO-REUTERS
PODGORICA - Preplnený osobný vlak pri dedine Bioce, asi desať kilometrov od Podgorice, práve vychádzal z tunela. Išiel príliš rýchlo a vyletel z koľají. Zrútil sa do rokliny. Výsledkom je najmenej 44 mŕtvych a vyše 180 zranených. Väčšinou detí, ktoré sa vracali z lyžiarskeho kurzu.
Medzi mŕtvymi bolo najmenej päť detí. "Detská nemocnica prijala 90 detí, z nich 34 ešte stále ostáva v jej opatere," povedal riaditeľ nemocnice v Podgorici.
Príčinou nešťastia bolo pravdepodobne zlyhanie bŕzd. Polícia už rozbehla vyšetrovanie, zadržala strojvodcu vlaku pre podozrenie z nedbalosti.
Hneď na krízovom zasadaní čiernohorskej vlády minister dopravy Andrij Lampar a šéf železníc Ranko Medenica odstúpili zo svojich postov. "Demisiu som ponúkol sám. Som smutný, že sa to stalo počas môjho mandátu, definitívne však priznávam, že ako minister pri takom veľkom nešťastí nesiem zodpovednosť," citovalo ministra Lampara belehradské rádio B92.
Vláda Čiernej Hory na mimoriadnom zasadnutí vyhlásila tri dni smútku. Prezident Filip Vujanovič aj premiér Milo Djukanovič hovorili o najhoršej tragédii v histórii krajiny. "Tragédia je ohromná, hovoríme o najtragickejšej bilancii v Čiernej Hore. Myslím však, že sme reagovali rýchlo a urobili maximum, čo sa dalo urobiť. Nie však dosť, aby sme zachránili tých, čo tragicky zahynuli," povedal premiér Djukanovič.
Pomoc Čiernej Hore pohotovo ponúklo Chorvátsko aj Srbsko, s ktorým Čierna Hora ešte stále tvorí spoločný štát. Tento rok sa má však v Čiernej Hore uskutočniť referendum o jej nezávislosti.
Naposledy bolo také tragické vlakové nešťastie v Európe v roku 1998, keď rýchlovlak z Mníchova do Hamburgu havaroval v tuneli. Vtedy zomrelo 96 cestujúcich.
(rek, čtk, reuters)
Medzi kríkmi stále vyzváňali mobily
"Vlak zrýchlil, keď sme vyšli z tunela práve nad riekou, všade okolo nás bola tma," povedal agentúre AFP jeden z tých, čo haváriu prežili len s malými zraneniami.
Preplnený osobný vlak smeroval zo severovýchodného mesta Bjelo Polje do prístavu Bar. Pri vychádzaní z tunela pri dedine Bioce sa však vykoľajil a vyletel do rokliny, ktorou preteká rieka Morača.
Úplnému pádu vlakovej súpravy na dno stometrovej rokliny zabránili stromy. Tie zadržali pár predných vagónov, ktoré zostali visieť asi 40 metrov nad zemou. Z diaľky to vyzeralo akoby dieťa odhodilo svoju hračku.
Privolaným záchranárom sťažoval prácu silný vietor, hustý les a tma. Z vlaku vyťahovali vydesených ľudí a telá celú noc. Krúžiace helikoptéry im osvetľovali neprístupný terén. Medzi kríkmi a skalami neustále vyzváňali mobilné telefóny, napísala agentúra Reuters.
"Som v poriadku," povedal reportérovi AP cestujúci, ktorému tiekla z hlavy krv, "pretože som bol v zadnom vagóne, tí čo boli vpredu sú na tom najhoršie." Karman Chofu, pasažier z Maďarska, mal takisto šťastie. "Bolo to strašné, videl som okolo mňa toľko mŕtvych a zranených." (rek)
VLAKOVÉ NEŠŤASTIE ČIERNA HORA
Najmenej 44 ľudí umrelo, keď v pondelok zlyhali brzdy vlaku s vyše 200 pasažiermi, načo sa vykoľajil a zrútil do rokliny v hornatej Čiernej Hore. Ako zázrakom nehodu prežila 17-ročná tehotná matka a vo vlaku pre stres predčasne porodila 2,45 kg bábätko. Agentúry neuvádzali, či išlo o dievčatko alebo chlapca.